forBet promocja

Opinia - Inne - I liga

R. Szwed: Wystarczy nam nie przeszkadzać

2015-07-20 00:29:35 Rafał Szwed, Stomil Olsztyn

Rafał Szwed (z lewej) i Mariusz Borkowski. Fot. Emil Marecki

Rafał Szwed (z lewej) i Mariusz Borkowski. Fot. Emil Marecki

O puszczenie w eter tej wypowiedzi Rafał Szwed, prezes stowarzyszenia OKS Stomil, które jest częścią spółki akcyjnej Stomil SA, poprosił sam. To forma listu otwartego do hejterów i ciekawskich. "Szwedzik" nie ukrywa bowiem, że coraz bardziej irytuje go kręcenie się wokół klubu tzw. życzliwych, którzy zamiast pomagać, przeszkadzają w nakierowaniu klubu na właściwe tory. To właśnie im dedykowana jest długa, ale dosadna wypowiedź byłego piłkarza, a obecnie działacza Stomilu.

Dziś były obchody 70-lecia Stomilu. Co chwila ktoś podchodził do mnie i Mariusza Borkowskiego, i pytał o sponsorów. Powoduje to chorą sytuacje, która jest od jakiegoś czasu w  olsztyńskim środowisku. W żadnym wypadku nie chodzi mi o moją skromną osobę, a właśnie o Mariusza Borkowskiego. Chciałbym, by wszyscy zdawali sobie sprawę, że gdyby w marcu Mariusz nie objął funkcji prezesa stowarzyszenia OKS Stomil Olsztyn, to klub byłby w tej chwili może nie zlikwidowany, ale na pewno nie w I lidze i w miejscu, w którym jest. Nie wiadomo, w której lidze by grał. Nie wiadomo jak by się to wszystko skończyło. Trzeba było zacząć od poprawy relacji z miastem, i to wszyscy wiemy. Tak się stało i ta poprawa jest widoczna.

Cały czas są jednak naciski ludzi związanych z klubem i pytania o nowych sponsorów. Te pytania są zadawane na wyrost. Ci, którzy nigdy nie siedzieli w środku klubu, nie musieli zderzyć się z tą niesamowitą rzeczywistością jak my, nie zdają sobie sprawy, że to są bardzo trudne rozmowy. Stomil Olsztyn ma super markę, ale ta marka została nadszarpnięta od czasu prezesa Czałpińskiego. Wtedy naprawdę zaczęło się to psuć. A nad poprawą zaufania do naszego klubu nie da się pracować przez miesiąc czy dwa.Jest to proces długofalowy. Mówią to mądrzejsi ludzie od nas, prowadzący wiele lat biznes, jak choćby bardzo oddany klubowi Ireneusz Sobieski. Jest świadomy, że nie da się poprawić wizerunku klubu w ciągu jednej rozmowy, jednego momentu.

Mariusz Borkowski umiał nawiązać nić porozumienia z prezydentem Olsztyna i z ludźmi związanymi z regionem, z Urzędem Marszałkowskim. Moim zadaniem jest zajęcie się sprawami sportowymi, bo Mariusz nigdy nie był w zawodowej piłce. Trzeba też bardzo podkreślić, że bez ludzi pracujących w klubie, Emila Wojdy i reszty personelu, nie byłoby tego wszystkiego. Przychodząc do klubu myślałem, że administracja nadaje się do tarcia chrzanu, że biorą kasę nie wiadomo za co. A okazało się , że robią robotę, której nie sposób przecenić. Musi być spójność we wszystkim - piłkarze, klub i kibice. Kibice są ważni bardzo, ale też nie mogą cały czas naciskać, bo marketingowo nie możemy udzielać odpowiedzi. Nie da się tego przeskoczyć, bo w przypadku Stomilu, po odejściu Galerii Warmińskiej, zrobił się dług i ciężko się rozmawia z takim bagażem. Ten dług został rozwiązany, bo jest w upadłości układowej. Ten dług, wcześniej czy później zostanie spłacony i każdy, kto zapracował na te pieniądze to je dostanie. Trzeba dać czas i Mariuszowi Borkowskiemu, i mi, i wszystkim, którzy przy Stomilu działają.

Chciałbym podkreślić też, że ani ja, ani Borkowski nie bierzemy złotówki za działalność na rzecz Stomilu, a wręcz przeciwnie - dokładamy z własnych pieniędzy. Wszystkie wydatki związane z wyjazdami itd. pokrywamy z własnej kasy, mimo, że klub chciał zwracać nam delegacje. Rada Nadzorcza Spółki Akcyjnej zaproponowała prezesowi Borkowskiemu pensję, a on odmówił, bo klubu w tej chwili nie stać na płacenie działaczom.

Chciałbym też przekazać przesłanie dla wszystkich byłych zawodników, działaczy i trenerów, by chcieli pomóc klubowi. Nie czekali, że wybrany prezes załatwi wszystko. To może się udać, ale może się też nie udać. Klub potrzebuje pomocy i wparcia od wszystkich, którym na sercu leży dobro olsztyńskiej piłki. Ktoś, kto przychodzi do klubu i chce od razu kasę działa źle. Trzeba nam pomóc wyjść na prosta, a gdy się okaże, że klub na siebie zarabia, to wtedy pomyślimy o pieniądzach.

Chciałbym wyraźnie podkreślić, że mówię te słowa, gdyż denerwuje mnie ta prześmiewcza atmosfera wokół klubu, gdy wszyscy zamiast pomóc, to zadają ironiczne pytania kiedy sponsor, gdzie, kto. Nasze olsztyńskie środowisko piłkarskie musi się mocno uderzyć w pierś i zacząć pomagać, bo jeśli nie pomożemy Stomilowi, to zostaną sami kibice i jedno wielkie nic. Do tego nie można dopuścić. Zostanie Arena de la Gruz i drużyna w nie wiadomo jakiej lidze. Nie mówię tu o dniu dzisiejszym, a o możliwej przyszłości. Każdy, czy działacze, czy byli i obecni zawodnicy i przede wszystkim kibice, jeśli zależy im na Stomilu, muszą zewrzeć szeregi. Kupować bilety na mecze, karnety, być także sponsorami zespołu. Wiem, że narażam się na komentarze, ale nie mam z tym problemu. Mówię po prostu prawdę. Taka sama zasada dotyczy VIP-ów. Wiadomo: są zasłużeni działacze, piłkarze, ale jest też dużo ludzi, którzy przychodzą na VIP się polansować i najeść na koszt klubu. I też musi się to zmienić. Kolejną sprawą są zarzuty w naszym kierunku, że nie siedzimy w klubie od rana do wieczora. Nie da się załatwić spraw związanych z klubem, sponsorów itd. pisząc maile lub wysyłając listy. Trzeba udać się do ludzi i z nimi ciężko rozmawiać. O nowej jakości naszej pracy i innych zasadach panujących w klubie niech świadczy fakt, iż menadżerowie i piłkarze, znający nasze ograniczenia, podkreślają, że nie spotkali się jeszcze z klubem, który mimo wszystko nie obiecuje gruszek na wierzbie i uczciwie stawia sprawę tak, jaka ona jest w rzeczywistości: co możemy, a czego nie możemy. Nie oszukamy nigdy i nikogo w Stomilu.

Bardzo proszę także wszystkich niby-przyjaciół Stomilu, by, jeśli nie pomagają, to chociaż żeby nie przeszkadzali i nie wbijali nam szpil w plecy. Ja, mówiąc kolokwialnie, zajarałem się Stomilem, mimo, że cierpi na tym moja własna firma i moje życie osobiste. Chcę, by wszystkim nam się udało. Do tego potrzebujemy jednak jedności i całkowitego oddania sprawie.

not. Kyniu; red. PG

Komentarze

 1. al 2015-07-22 18:28:56 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #52807 0:0 zgłoś

  obraziłeś się na klub, czy na działaczy ? daj szanse innym ludziom, niektórzy naprawdę robią to z miłości a inni traktują go jak szmatę która ma dla nich kasę przynosić

 2. jaga 2015-07-22 10:12:52 (host-***-***-***-***.elk.mm.pl) #52802 0:0 zgłoś

  w tym sezonie już nic nie uratuje Stomilu- spadek pewny

 3. cola 2015-07-21 21:55:36 (a***-***-***-***.adsl.xs***all.nl) #52801 0:0 zgłoś

  Do al za pajaca to ja robiłem jak stomilowi kibicowałem odkąd się dowiedziałem jak się w lidze utrzymali 2 tamto nie chce mieć z tym nic wspolnego

 4. kibic 2015-07-21 10:38:08 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #52797 0:0 zgłoś

  Nie lubie stomilu i zycze im spadku

 5. Mądrze mówią 2015-07-21 09:38:23 (agps***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #52796 0:0 zgłoś

  Pozdrawiam idiotów którzy ich krytykuja ;) Bo jak nie oni to nikt by nie wszedl w takie bagno Dokladaja od siebie piniadze i nawet nie biora kasy od Stomilu To jak byscie pracowali i byscie nie dostawali piniadze I hejterzy to pajace nie znajace sie na pilce tylko znaja sie na tym zeby sie nawalic i pojsc na mlyn pokrzyczec sobie ;) kibice ogarnijcie bo mowicie ze Stomil to rodzina a Borkowski i Szwed są w Stomilu to tez rodzina a rodziny sie nie atakuje Wiec trzymajcie swoje nie wyparzone ryje przy sobie Pozdrawiam Ps. Trzymam kciuki zeby sie udalo Rafal i Mariusz:)!

 6. olsztyniak 2015-07-21 02:35:47 (aaxb***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #52794 0:0 zgłoś

  Wierzyć się nie chce... co ci goście wyprawiają. Przecież Borkowski złote góry obiecywał. Mówił nawet o budżecie w w ys. 3 mln zł To normalna sprawa, że ludzie się interesują losami klubu.

 7. Nie o taki Stomil walczyliśmy 2015-07-20 22:05:45 (host-***-***-***-***.olsztyn.mm.pl) #52791 0:0 zgłoś

  w dupach się poprzewracało prezesikom własny folwark chcą zrobić kosztem wszystkich i jeszcze kibiców za mordy trzymać won mi z klubu darmozjazdy sami żreć wpierdal...li procentem zapijali a teraz innym z gardła zabierają. klapa za klapą a klub to nie prywatny folwark a własność obywateli, kibiców prawdziwych tego klubu. won udawacze won mi z klubu gówniarze wszystkie rozumy pozjadali.

 8. prohibicja 2015-07-20 21:31:13 (apn-***-***-***-***.dynamic.gprs.plus.pl) #52789 0:0 zgłoś

  Stomil do była kiedyś wielka rodzina i nigdy nikt nie atakował poprzedników. Wstyd panowie Prezesi aby kreować się w ten sposób i nie szanować ludzi ale tu trzeba jednak jak widać kogoś zadowolić. Jesteście ubezwłasnowolnieni i oby nie było wstydu po was. Pozdrawiam i pamiętajcie i nie zapominajcie STOMIL do rodzina a rodziny się nie atakuje

 9. fun 2015-07-20 21:17:51 (aaxr***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #52787 0:0 zgłoś

  A w jako to sposób Panie Szwed marka Stomilu została nadszarpnięta, bo nie bardzo kumam. Był Pan w Stomilu 3, 2 czy 1 rok temu, no nie, widział Pan czy po prostu słyszał od Pana Prezydenta o jakimś nadszarpnięciu, bo ja raczej nie słyszałem aby to klub występował przeciwko komukolwiek za wyjątkiem Pani Bagińskiej która postanowiła rozpieprzyć ten klub by później w glorii i chwale startować z listy wyborczej wiadomo kogo. Pokażcie najpierw co potraficie i nie użalajcie się wiecznie nad sobą argumentując ,że ktoś mądrzejszy czy nie mądrzejszy coś powiedział. W sporcie nie ma mądrych a wy jak widzę macie ogromne doświadczenie w biznesie i jedziecie nadal na alibi ,że było źle a my jesteśmy od ratowania. Tylko narzekanie i nic własnej inicjatywy. Przykład z ostatnich dni: obchody 70 lecie - i co i wielka klapa organizacyjna. Dla kogo to było jak nie było ludzi, kogo zainteresowaliście . Nie było nawet kibiców a te kilkanaście osób za wyjątkiem rodzin piłkarzy i znajomych - to może zacznijcie rozliczać siebie bo były koszty a efektu zero. Przypominam to 70 lecie klubu.... Więc tak Panowie udowodnijcie coś sobie i pokażcie ,że potraficie zarządzać sami a nie ,że ktoś tam coś powiedział jak się coś tam robi bądź nie i zostawcie biznes Pana Sobieskiego jako przykład w spokoju, a czy potraficie zarządzać biznesowo to się przekonamy za rok czy dwa. I lepiej aby się Panom udało dla dobra Klubu i życzę wam abyście nabrali więcej szacunku dla poprzedników bo bez nich a nie bez was nie było by I ligi w Olsztynie.

 10. al 2015-07-20 20:39:52 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #52785 0:0 zgłoś

  pozdro pajacu

 11. cola 2015-07-20 17:29:48 (a***-***-***-***.adsl.xs***all.nl) #52781 0:0 zgłoś

  No jasne ze wystarczy wam nie przeszkadzać zdobędziecie parę punktów a resztę załatwianie w pzpn pozdro

 12. j.sz. 2015-07-20 09:35:01 (host-***-***-***-***.dynamic.mm.pl) #52775 0:0 zgłoś

  brawo Rafał Szwed... Trzymam za Was kciuki

Dodaj swój komentarz

        
###### # #  # 
#   # ## ## 
##### # # ## # 
#   # #  # 
#   # #  # 
#   # #  #