News - II liga

Rewelacyjna skuteczność Stomilu i powrót na fotel wicelidera II ligi

2023-05-07 15:03:20 Stomil Olsztyn, Lech II Poznań

Radość piłkarzy Stomilu po bramce Piotra Kurbiela. Fot. Łukasz Kozłowski

Stomil Olsztyn pokonał po niezłym meczu rezerwy Lecha Poznań 3:0. Olsztynianie wrócili na drugie miejsce w ligowej tabeli, stracone po wygranej Znicza Pruszków.

Przed rozpoczęciem spotkania Stomil był w tabeli na 3. miejscu, bo Znicz Pruszków dzień wcześniej wygrał z rezerwami Śląska Wrocław (2:1). Trener olsztynian Szymon Grabowski mógł skorzystać ze wszystkich zawodników, bo do składu meczowego po kontuzji wrócił Marcin Stromecki, a pauze za żółte kartki odcierpiał Michał Karliowski. Szkoleniowiec tym razem w wyjściowej "jedenastce" postawił na Wericka Caetano, w miejsce Huberta Krawczuna.

Mecz mógł dobrze zacząć się dla olsztynian, bo już w drugiej minucie piłkę przejął Karol Żwir, podał w pole karne, gdzie finalnie padł na murawę Filip Wójcik, sędzia jednak nie dopatrzył się faulu. Stomil zaatakował mocniej, Wójcik próbował zaskoczyć bramkarza rywali strzałem po rzucie rożnym, jednak nie trafił w bramkę. Lechici starali się odpowiadać, min. Patryk Gogół został zablokowany przez Igora Kośmickiego.

Lech zaczął budować akcje, Stomil czyhał na przejęcie i szybkie ataki. Na boisku wyraźnie dominował zespół z Poznania, skonstruował kilka groźnych akcji. Jednak to Stomil wyszedł na prowadzenie. W 34. minucie Karol Żwir wygrał stykową piłkę z obrońca po zagraniu Piotra Kurbiela, znalazł się przed Stachowiakiem i pokonał bramkarza gospodarzy ładnym strzałem. Lech rzucił się do odrabiania strat, a to Stomil znów był skuteczniejszy. Najpierw podwyższyć prowadzenie próbował Żwir, ale jego ładny strzał obronił bramkarz gospodarzy. W 40. minucie świetnie w pole karne zacentrował Maciej Spychała a tam najlepiej w górę wyskoczył Kurbiel i mimo asysty dwóch obrońców wpisał się na listę strzelców. Kurbiel jest najskuteczniejszym zawodnikiem Dumy Warmii z 9 trafieniami na koncie.

Druga połowa mogła zacząć się idealnie dla Stomilu. W pole karne wpadł Wójcik, ładnie wygrał pojedynek z obrońcą i trafił tylko w słupek. Co nie udało prawemu wahadłowemu, udało się jego vis a vis w 50. minucie. Michał Karlikowski przejął piłkę na 30 metrze, zdecydował się na rajd i pokonał ładnym strzałem Stachowiaka.

Olsztynianie mieli kilka szans na podwyższenie wyniku, gospodarze cały czas próbowali strzelić chociaż honorową bramkę. Świetnie jednak spisywała się defensywa Stomilu, w wybornej formie był też Jakub Mądrzyk, zaliczając 14 czyste konto w sezonie.

Stomil wrócił na fotel wicelidera i jest na prostej drodze do bezpośredniego awansu.

Kolejny mecz Duma Warmii rozegra 13. maja o godz. 19:45 i podejmie przy Piłsudskiego Wisłę Puławy.

• Lech II Poznań - Stomil Olsztyn 0:3 (0:2)

0:1 - Żwir (34), 0:2 - Kurbiel (40), 0:3 - Karlikowski (50)

Stomil: Mądrzyk - Wójcik (74 Maćkowiak), Kośmicki, Sadowski, Waleńcik, Karlikowski (87 Szabaciuk) - Spychała, Shibata (55 Stromecki)- Żwir, Kurbiel (74 Florek), Caetano (55 Szypulski).