Nerwy były do samego końca. Olimpia wygrywa z Polonią Bytom!

2011-08-27 23:07:58 Olimpia Elbląg, Polonia Bytom

Piłkarze Olimpii zapowiadali, że w pierwszym od 19 lat I-ligowym meczu na własnym stadionie zgarną pełną pulę. Zapowiadali i nie zawiedli! Po golach Marcina Pacana i Bartosza Iwana oraz trafieniu Jakuba Świerczoka pokonali Polonię Bytom 2:1.

Elblążanie zaczęli mecz trochę nerwowo, ale już po kilku minutach mogli grać spokojnie, bo… objęli prowadzenie. Po szybkiej kontrze w pole karne wpadł Łukasz Zaniewski, którego faulował Marcin Dziewulski i sędzia wskazał na wapno. Do rzutu karnego podszedł kapitan Olimpii Marcin Pacan i strzelił pewnie, nie dając szans bramkarzowi gości.

Po objęciu prowadzenia „Olimpijczycy” nastawili się na kontry. Polonia jednak nie odpuszczała i co rusz dochodziło do spięć pod jedną lub drugą bramką.

W ekipie gospodarzy bardzo dobrze, nie tylko w tym okresie, prezentował się grający od pierwszych minut Andrzej Matwijów. Filigranowy pomocnik był bardzo aktywny i przechodziła przez niego niemal każda akcja Olimpii.

To właśnie po jego wrzutce gospodarze, w ostatniej minucie pierwszej odsłony spotkania, zdobyli gola na 2:0. „Tolek” zacentrował z rzutu rożnego, piłka trafiła do niepilnowanego Bartosza Iwana, a ten z bliska skierował piłkę do siatki.

Sytuacja dla Olimpii zrobiła się jeszcze ciekawsza już po 10 minutach drugiej połowy. Z boiska, za drugą żółtą kartkę, wyleciał bowiem Marcin Dziewulski.

Kilka minut później na boisku zrobiło się jednak jeszcze luźniej. Po faulu Marcina Stańka na Piotrze Kornackim, obrońca Olimpii ujrzał czerwoną kartkę i siły się wyrównały.

Byłoby jeszcze gorzej, gdyby chwilę później arbiter uznał gola Polonii. Daniel Tanżyna był jednak na spalonym i bytomianie na kontaktowe trafienie musieli jeszcze trochę poczekać.

Ich starania dały efekt pięć minut przed końcem spotkania, gdy po strzale Jakuba Świerczoka z rzutu wolnego piłka przeszła przez mur piłkarzy Olimpii i wpadła do siatki.

W samej końcówce goście mogli nawet wyrównać, ale Paweł Wojciechowski w ostatniej chwili wybił lecącą w kierunku bramki piłkę i po chwili wraz z kolegami mógł cieszyć się z pierwszego w tym sezonie zwycięstwa Olimpii.

- W ogóle nie chce mi się rozmawiać na temat tego spotkania – stwierdził po meczu wyraźnie rozżalony trener gości Dariusz Fornalak, który w końcówce, po akcji, w której Olimpię przed utratą bramki uratował Wojciechowski, domagał się rzutu karnego dla swojego zespołu.

- Ja natomiast bardzo się cieszę z trzech punktów – przyznał na pomeczowej konferencji Grzegorz Wesołowski, trener Olimpii. – Wreszcie zagraliśmy u siebie, przed własną publicznością. Te trzy punkty są niezmiernie ważne, a na dodatek zdobyliśmy je z dobrym zespołem. Przypomnę, że Polonia pokonała na wyjeździe Sandecję, zremisował z Termaliką, liderem tabeli. My natomiast zaczęliśmy bardzo nerwowo. W tym upale, w tych arcytrudnych warunkach, do przerwy na picie nie udawało nam się nic. Zawodnicy byli tak zdenerwowani, tak chcieli wygrać ten mecz, że to niektórych sparaliżowało. Później zaczęło się coś kleić, zaczęły się akcje, zaczęło się niezłe granie. Mieliśmy niewykorzystane sytuacje, dzięki którymi mogliśmy sobie zapewnić zwycięstwo o wiele wcześniej i uniknąć nerwowej końcówki. Ogromnie się cieszymy, bo bardzo nam zależało na tych trzech punkach. Jak ważne są te trzy punkty pokazuje teraz tabela. To zwycięstwo udokumentowało naszą dobrą postawę od początku rundy. Zaczynamy już patrzeć na środek tabeli.

Jedyne, co martwi to fatalna frekwencja. Na stadionie przy ul. Agrykola 8 zjawiło się w sobotę około tysiąca widzów. Można się tylko zastanawiać, czy kibice nie zdążyli jeszcze wyrobić obowiązujących od tego sezonu kart, czy odstraszyły ich wyższe niż rok temu ceny biletów, czy może atrakcyjniejsza od meczu wydała się niektórym upalna pogoda…

• Olimpia Elbląg - Polonia Bytom 2:1 (2:0)

1:0 - Pacan (6 k), 2:0 - Iwan (45), 2:1 - Świerczok (85)

Sędziował: Karkut (Warszawa)

Żółte kartki: Kaczmarczyk, Sierant, Iwan, Banasiak (Olimpia), Dziewulski, Alancewicz (Polonia)

Czerwone kartki: Staniek (60, Olimpia), Dziewulski (56, Polonia – za drugą żółtą)

Olimpia: Stodoła - Szary, Wojciechowski, Pacan, Staniek, Matwijów, Sierant (58 Lubenow), Zaniewski, Kaczmarczyk, Kołodziejski, Iwan (53 Banasiak, 82 Dremliuk)

Polonia: Balaż - Chomiuk, Tanżyna, Gamla, Michalak, Pietrowski, Dziewulski, Pokotyliuk (46 Alancewicz), Kornacki (66 Mąka), Świerczok, Wojsyk (70 Góral)