forBet promocja

Temat dwadozera.pl - Puchar Polski

„Z kart historii”: O naszych w Pucharze

2011-04-15 13:46:15 Puchar Polski, OKS 1945 Olsztyn, Stomil Olsztyn, Olimpia Elbląg, Polonia Elbląg, Jeziorak Iława, Mazur Ełk, MKS Szczytno, Gwardia Szczytno, Warmia Olsztyn, Huragan Morąg, Granica Kętrzyn, Wojewódzki Puchar Polski

„Z kart historii”: O naszych w Pucharze

W środę mieliśmy emocje w Wojewódzkim Pucharze Polski, a zapewne wielu kibiców ma jeszcze w pamięci rywalizację OKS 1945 Olsztyn w obecnej edycji Pucharu Polski. Olsztynian zatrzymała dopiero drużyna chorzowskiego Ruchu. W historii tych drugich największych krajowych rozgrywek nasz region miał jednak już większe albo – co najmniej - porównywalne sukcesy.

Rozgrywki piłkarskie o krajowy puchar mają swoją bogatą tradycję i różnią się od ligowych zmagań większą dramaturgią - mają swój niepowtarzalny klimat i urok. Niejednokrotnie dochodzi do niespodzianek, kiedy to klub z prowincji eliminuje krajowego potentata. Dzięki drużynom z obecnego województwa warmińsko-mazurskiego nieraz mogliśmy doświadczać podobnych emocji. I to wcale w nie tak odległej przeszłości! Ale po kolei…

Najstarsze tego typu rozgrywki (jednocześnie najstarsze rozgrywki piłkarskie na świecie) miały miejsce w Anglii. Finał pierwszej edycji tamtejszego pucharu rozegrano już w 1872 roku. W Polsce pierwsze rozgrywki o Puchar Polski rozegrano jeszcze przed II wojną światową, w 1926 roku. Z oczywistych względów nie wzięła w nich udziału żadna drużyna z naszego regionu.

Zmagania o Puchar Polski wznowiono w 1950 roku. Do rywalizacji o to trofeum jako pierwsza z obecnego województwa przystąpiła drużyna Warmii Olsztyn. Po wyjazdowym zwycięstwie nad Kolejarzem Łapy 7:1 w rundzie eliminacyjnej, przyszła porażka w 1/16 finału przed własną publicznością - 1:6 z AKS Chorzów. Łącznie Warmia 11 razy reprezentowała region na szczeblu centralnym PP – głównie w latach 50. i 60. Największe sukcesy ekipy z Olsztyna to fazy 1/8 finału, które zostały osiągnięte dwukrotnie - w sezonach 1963/64 i 1964/65.

Najwięcej razy w ogólnopolskiej fazie PP spośród drużyn z obecnego województwa grała Olimpia (również jako Polonia) Elbląg. Na 25 występów (szczególnie w od połowy lat 70. do połowy lat 90.) nie udało się jednak drużynie z Elbląga osiągnąć lepszego wyniku niż 1/8 finału. W sezonie 1976/77 Olimpia uległa po dogrywce w tej fazie rozgrywek drużynie Wisły Kraków 0:1.

Największe sukcesy w Pucharze Polski wiążą się oczywiście z drużynami OKS 1945 (Stomil) Olsztyn i Jeziorak Iława.

OKS 1945 Olsztyn (grający pod historycznymi nazwami KS, OZOS, Stomil) na 24 występy dwukrotnie osiągnął etap ćwierćfinału, a sześć razy 1/8 finału PP.  Oba wspomniane ćwierćfinały zostały wywalczone w sezonach gdy drużyna występowała w Ekstraklasie, stąd można pokusić się o stwierdzenie, że ówczesnemu Stomilowi było łatwiej w pokonywaniu poszczególnych szczebli rozgrywek. Drużyny z Ekstraklasy zwyczajnie przystępują do rywalizacji od 1/16 finału. I tak w sezonie 1998/99 olsztynianie nie sprostali w ćwierćfinale Amice Wronki (0:3 i 1:1), a z kolei w sezonie 2000/01 lepsza okazała się drużyna Polonii Warszawa  - dwukrotnie 1:2. Na pocieszenie wypada dodać, że obaj wymienieni rywale Stomilu następnie… zdobywali trofeum. Ostatni większy sukces drużyny to faza 1/8 finału, która została osiągnięta w trwającej właśnie edycji. Po pokonaniu m.in. I-ligowych drużyn Odry Wodzisław i Warty Poznań, los skojarzył OKS 1945 z wielokrotnym mistrzem Polski Ruchem Chorzów. Zacięte spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, a lepsi w konkursie „jedenastek” okazali się piłkarze Ruchu. 

Trzecią drużyną pod względem ilości występów na szczeblu centralnym jest Jeziorak Iława. Drużyna z Iławy 14-krotnie miała okazję reprezentować region w PP. Bezsprzecznie największym osiągnięciem Jezioraka jest dotarcie do ćwierćfinału w sezonie 1994/95. W pokonanym polu Iławianie zostawili wtedy m.in. dwóch I-ligowców: Stomil Olsztyn oraz silną wówczas ekipę Górnika Zabrze, a  także II-ligową Amikę Wronki. III-ligowy w tamtym sezonie Jeziorak był rewelacją rozgrywek, a piękna przygoda z rozgrywkami zakończyła się dopiero w Poznaniu, gdzie tamtejszy Lech pokonał Iławian 3:1. Wówczas rewanżów w tej fazie nie rozgrywano, a kto wie jak potoczyłaby się rywalizacja z Lechem gdyby takowe były? Dla podkreślenia znaczenia tamtego wyniku warto wspomnieć, że na cztery rozegrane w Pucharze Polski mecze Jeziorak trzykrotnie potykał się z drużynami z I ligi, a raz z II-ligowcem, a więc za każdym razem rywal reprezentował wyższą klasę rozgrywkową. Prym w drużynie wiódł Arkadiusz Klimek - strzelec wielu bezcennych bramek. Mimo późniejszych prób, Jeziorakowi sukcesu nie udało się powtórzyć.

Aż 12 razy w rozgrywkach centralnych startował z kolei Mazur Ełk. Większych sukcesów tego klubu jednak trudno jest się doszukać. Z kolei pięciokrotny reprezentant regionu w Pucharze Polski, Gwardia (obecnie MKS) Szczytno, ma na swoim koncie dotarcie do 1/8 finału w sezonie 1981/82. Na drodze do ćwierćfinału stanął ŁKS Łódź, z którym Gwardia przegrała na własnym terenie 0:2.

Łącznie drużyny Olimpii, Stomilu, Jezioraka, Warmii i Gwardii Szczytno trzy razy osiągały w Pucharze Polski ćwierćfinały, a 10 razy kończyły rozgrywki na 1/8 finału. Jak na jedno z największych województw w kraju nie jest to imponujący bilans. Jednak nasz region nigdy nie należał do piłkarskich mocarstw, stąd cieszą nawet wyniki na miarę najlepszej „szesnastki”.

Region Warmii i Mazur reprezentowały w tych renomowanych rozgrywkach również inne drużyny. I tak – po cztery starty w PP zaliczyły Huragan Morąg i Granica Kętrzyn. Trzy razy okazję do zaprezentowania swoich umiejętności miały Gwardia Olsztyn, Orlęta Reszel, Sokół (Kolejarz) Ostróda i Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Po dwa starty mają na swoim koncie Warmia II Olsztyn, Śniardwy Orzysz, Polonia Lidzbark Warmiński, Zatoka Braniewo, Stomil (Warmia/Stomil II) II Olsztyn i Mrągowia Mrągowo. Jeden skromny udział w Pucharze Polski zaliczyły następujące drużyny: Jurand Bemowo Piskie, Start Działdowo, Warfama (DKS) Dobre Miasto, Błękitni Orneta, Rominta Gołdap oraz MKS Korsze.

Łącznie w 57 edycjach Pucharu Polski obecne województwo warmińsko-mazurskie reprezentowały 24 kluby.

 

Przemysław Kozak

 

Bibliografia: Roczniki Encyklopedii Piłkarskiej Fuji; Jeleń Janusz, Konieczny Andrzej, Piłkarski Puchar Polski, Warszawa 1983; www.90minut.pl; www.rsssf.com

Komentarze

  1. kokominodikokis 2011-04-15 14:50:00 (***.***.***.***) #3309 0:0 zgłoś

    ekstra robota!

  2. vobi 2011-04-15 14:14:34 (***.***.***.***) #3308 0:0 zgłoś

    Oby coraz więcej takich artykułów! Świetna robota, świetny portal!

  3. indie 2011-04-15 13:54:43 (***.***.***.***) #3307 0:0 zgłoś

    BRAWO! Znakomity artykul. Tytaniczna praca autora!

Dodaj swój komentarz

                     
###### ###### ###### 
    #  #          #  
   #   #####     #   
  #    #        #    
 #     #       #     
###### ###### ######