forBet promocja

Krótko - B klasa

Nowi w B-klasie, czyli krótka charakterystyka pięciu debiutujących ekip

2013-10-07 23:16:16 Unia Olecko, Orzeł Ulnowo, Olimpia III Elbląg, Zalew Gmina Elbląg Batorowo, FC Dajtki,

Jak sobie poradzi olecka Unia w B-klasie?

Jak sobie poradzi olecka Unia w B-klasie?

Nowy sezon i nowe ekipy. Od sezonu 2013/14 przybyło kilka drużyn, które swoją przygodę zaczynają od B-klasy (oczywiście jest parę wyjątków, jak chociażby SKS Szczytno...). Pora przybliżyć sylwetkę tych zespołów.

Unia Olecko

Gwardia, Budowlani, Spójnia (Czarni) i teraz Unia. Wszystko zaczęło się od rozgrywania meczów w soboty (pierwsze treningi rozpoczęły się w listopadzie 2011 roku) na hali Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku. Nikt nie myślał wtedy o "poważnych" rozgrywkach, tym bardziej o klubie. 

Na początku drużyna nazywała się FC ZPU Prawda (nazwa się wzięła się od producenta mebli, czyli Zakładu Produkcyjno-Usługowego Prawda w Olecku, gdzie pracują zawodnicy tego klubu). 

"Ot, spotykaliśmy się pokopać gałę w sobotnie wieczory. Potem wpadliśmy na pomysł, że może pograć lub nawet stworzyć drużynę futsalową i zagrać w jakiejś lidze. Pomysł jednak odrzuciliśmy po rozegraniu kilku meczów na cele charytatywne gdzie stwierdziliśmy, że po 11 gramy stanowczo lepiej. Ale wtedy jeszcze nie mieliśmy odpowiedniej ilości chetnych osób do grania na duzym boisku. Po drodze więc było granie w piłkę pięcioosobową na Orlikach i Halowej Oleckiej Lidze Amatorskiej na hali Zespołu Szkół Technicznych. No i mniej więcej w tym czasie zrodził się pomysł stworzenia czegoś więcej...i tak powstało najpierw Stowarzyszenie Aktywności Sportowej "Prawda" skierowane początkowo głównie dla ludzi z ZPU Prawda, a potem SAS "Unia" - otwarte stowarzyszenie dla wszystkich chętnych. No i oczywiście równolegle powstał pomysł stworzenia drużyny piłkarskiej i wystąpienia w regularnych rozgrywkach PZPN-u, czyli B Klasa W-MZPN. Oczywiście jednym z powodów podjęcia takiej decyzji była zgoda na prowadzenie naszej drużyny przez Karola Sobczaka. I tak to się zaczęło " - powiedział Marek Karczewski, który miał swój spory wkład (razem z Wojciechem Stefanowskim oraz Andrzejem Adamajtem) w rozwój drużyny.

Unia Olecko oprócz debiutantów w poważnej piłce posiada również graczy, którzy w przeszłości występowali w klubach na szczeblu m.in. Ligi okręgowej bądź (nowej) III ligi. W tym klubie można ujrzeć byłych zawodników Czarnych Olecko, Warmii Grajewo bądź ełckiego Płomienia oraz Mazura. Tymi piłkarzami są Marcin Grygo (bramkarz, w przeszłości Czarni Olecko, Znicz Biała Piska, Płomień Ełk), Arkadiusz Puchalski (bramkarz, wcześniej Czarni Olecko), Mariusz Makal (bramkarz, wcześniej Czarni Olecko), Marcin Bunukiewicz (Czarni Olecko), Łukasz Gierak (Czarni Olecko), Michał Młynarczyk (Czarni Olecko), Krzysztof Sulżycki, (Czarni Olecko, Warmia Grajewo), Damian Koncewicz (Pojezierze Prostki, Mazur Ełk).

Pierwszy mecz ligowy olecczanie rozegrali na wyjeździe z MOSiR-em Kętrzyn i wygrali 2:1 po golach Damiana Sypra oraz Michała Młynarczyka. 

 

Orzeł Ulnowo

Klub, w którym swoją karierę rozpoczynał znany piłkarz m.in. Stomilu Olsztyn, Jezioraka Iława Arkadiusz Klimek, reaktywował się po latach dzięki zapałowi kilku osób, które tęskniły za piłką nożną w Ulnowie, który liczy sobie ok. 560 mieszkańców. W przeszłości ekipa była jedną z czołowych drużyn w czasach starego województwa elbląskiego. Informacji na temat dokładnej daty rozpadu niestety nie udało się otrzymać, natomiast wiadomo, że ekipa została reaktywowana w październiku ubiegłego roku. W latach nieistnienia Orła zawodnicy z tego miasta zasilali kluby "starej" drugiej oraz trzeciej ligi. Drużyna z Ulnowa może się szczycić tym, że jakiś czas temu ich stadion był jedynem obiektem w województwie. 

Skład trenera Leszka Śwista w tym sezonie wzmocnili tacy zawodnicy jak Paweł Klimek, Maciej Wilczak, Marcin Puwalski, Adam Staniec oraz Radosław Krynicki (wszyscy Unia Susz), Piotr Pawlik (Pogoń Prabuty), Ireneusz Borkowski (GKS LZS Szymbark), Janusz Suski, Łukasz Kuchnio, Marcin Kuchnio (Ikader Redaki), RAdosław Połeć (Osa Ząbrowo), Daniel Sikorski (Radomniak Radomno) oraz Przemysław Bożęcki. 

Premierowy mecz w tym sezonie Orzeł rozpoczął podziałem punktów (wynik 1:1) z Jordanem Kazanice.

 

Zalew Gmina Elbląg (Batorowo)

2.06.2007r. - ta data kojarzy się fanom z Batorowa tylko z jednym momentem. Ostatnim meczem ligowym. Wtedy to Zalew Batorowo wygrał mecz... walkowerem (zresztą niejednym w tej rundzie, ponieważ w ciągu sezonu łącznie przyznano w meczach Zalewu... pięć walkowerów - z czego trzy na niekorzyść Batorowa). Klub w sezonie 2006/2007 zajął trzecie miejsce. 

W roku 1991 klub rozpoczął swoja przygodę nazywając się Zalew Batorowo, lecz po reaktywacji w 2009 roku drużyna przybrała nazwę Zalew Gmina Elbląg. Największym osiągnięciem klubu jest awans w sezonie 2003/04 z A-klasy do Ligi Okręgowej. 

Zespół ten sezon 2013/14 rozpoczął od zwycięstwa 3:2 na wyjeździe ze Spartą Kwietniewo.

Olimpia III Elbląg

Krzysztof Borkowski, Zenon Korzeniowski, Jerzy Fiłonowicz, Marek Buchalski, Zbigniew Sula, Janusz Buczkowski, Bogdan Durzyński, Jacek Spychalski, Grzegorz Małkiński, Arkadiusz Ziółkowski, Jacek Ulaszek, Michał Niesiobędzki, Krzysztof Gołębiewski, Grzegorz Gołębiewski, Krzysztof Kalinowski, Jacek Bykowski, Adam Beim, Zenon Małek, Adam Boros, Wojciech Łojek, Piotr Łojek, Ireneusz Burzyński, Grzegorz Kołacki, Krzysztof Romanowicz, Paweł Guminiak - tak wygląda kadra zawodników drużyny oldbojów Olimpii Elbląg. Wiele nazwisk reprezentowało (i w późniejszych latach trenowało) klub na szczeblu "starej" drugiej i trzeciej ligi. 

Trenerem tego zespołu jest Stanisław Fijarczyk, który prowadził pierwszy zespół Olimpii w latach 1990-94 oraz 2000-2002. Średnia wieku drużyny wynosi 55 lat. 

Idea utworzenia takiej drużyny zrodził się zimą. Wcześniej oldboje grały na różnych turniejach, ale z powodu małej liczby tego typu drużyn nie było później z kim grać. Drużyna trenuje dwa razy w tygodniu i wedle założeń trenera Oldboje mają grać piłkę techniczną oraz skuteczną. 

Pierwszy mecz w nowym sezonie Olimpia wygrała przed własną publicznością 3:0 z Pogromem Aniołowo.

 

FC Dajtki (Olsztyn)

Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej FC Dajtki w Olsztynie od bardzo dawna zajmuje się piłką nożną na olsztyńskim osiedlu Dajtki. W 1984 roku wspólnie z grupą rówieśników z osiedla założył drużynę FC Dajtki. Drużyna ta po raz pierwszy uczestniczyła w rozgrywkach organizowanych przez nieistniejącą już Gwardię Olsztyn. Pana Grzegorza Szczęsnowicza (obecny Prezes klubu) został wybrany wtedy kierownikiem zespołu i te stanowisko towarzyszy jemu do dziś dnia. 

- Od początku przyjęliśmy nazwę FC Dajtki. W tym okresie - jako nastolatkowie - uczestniczyliśmy w różnego rodzaju zawodach sportowych. Były one organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, czy też Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu. Za cel postawiliśmy sobie, aby utrzymywać dobrą kondycję fizyczną, prowadzić zdrowy tryb życia. Prawdopodobnie przez ten okres "odciągnęliśmy" niektórych ludzi od czynów zabronionych (jak choćby spożwanie alkoholu, narkotyki). W międzyczasie doroślimy, ale zespół FC Dajtki istniał i brał czynny udział we wszystkich amatorskich rozgrywkach organizowanych w naszym mieście. - przybliżył powstanie klubu prezes FC Dajtki Grzegorz Szczęsnowicz.

Kilka przykładów uczestnictwa FC Dajtek na rozgrywkach:

- Cykliczne zawody organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji (dawniej TKKF): w okresie jesienno - zimowym były to zawody piłkarskich "piątek" na olsztyńskiej hali Urania, a w okresie wiosenno - letnim były to rozgrywki na sztucznej bądź naturalnej nawierzchni

- jako amatorski niezrzeszony zespół rozegrali liczne sparingi z zespołami m.in. naszego regionu

- w okresie jesienno - zimowym Pan Grzegorz organizuje również zajęcia na sali gimnastycznej

- FC Dajtki reprezentowało Olsztyn na turnieju piłkarskim w Kalingradzie.

 

- W czasie wspólnych spotkań zawodników z zespołu pojawiła się chęć uczestniczenia w rywalizacji sportowej w nieco szerszej skali. Chodziło o uczestnictwo zespołu FC Dajtki - jako zespołu reprezentujacego nasze osiedle - w zawodach piłkarskich organizowanych przez WMZPN. Tym bardziej, że na osiedlu wybudowano pełnowymiarowe boisko piłkarskie przy Szkole Podstawowej nr 18. To chyba przeważyło szalę i podjąłem się próby zbudowania zespołu. Trzeba było jednak spełnić warunki formalne. Działania te wymagały czasu. Z pomocą przyszli działacze OKS-u Stomilu Olsztyn. Po spełnieniu minimum formalności zewolili (użyczyli) swojej nazwy. Wystartowaliśmy w rozgrywkach B-klasy w sezonie 2012/13 organizowanych przez WMZPN. Tak spełniło się marzenie niektórych chłopaków z Dajtek, aby zagrać w prawdziwej lidze. - dodał prezes.

Skład FC Dajtki złożony jest praktycznie z zawodników tego osiedla (ideą utworzenia klubu jest taka, aby służył w przyszłości mieszkańcom olsztyńskich Dajtek). FC Dajtki współpracują z Radą Osiedla Dajtki oraz dyrekcją SP nr 18.

Jedno marzenie zostało zrealizowane - gra w lidze. Jednak drugim marzeniem było, aby grać w lidze pod nazwą FC Dajtki. Z tego powodu zostało tez założone stowarzyszenie kultury fizycznej.  Spełnia ono warunki formalne, aby wystartować w ramach rozgrywek organizowanych przez WMZPN.

- Tutaj pojawia się jednak pewien problem. Przez wszystkie te lata zespół ten nigdy nie miał żadnych sponsorów. Wydatki ponoszone są przez samych członków zespołu, które są niemałe. Nasza grupa to nie jest żaden komercyjny zespół, który ma za zadanie zarabiać pieniądze i płacić piłkarzom. Po prostu na dzień dzisiejszy każdy z zawodników ponosi wydatek związany z funkcjonowaniem zespołu. Zespół FC Dajtki po spełnieniu wymogów stawianych przez WMZPN wystartował w rozgrywkach. Bo piłka to nasza pasja. - dodał.

Pora przejść do przedstawienia składu tego zespołu. Od początku szkoleniowcem jest Adam Dziadek. Wśród doświadczonych zawodników (np. Andrzej Rossochacki czy Marek Malaszewski) nie brakuje "młodych" talentów. W ekipie występuje z powodzeniem pięćdziesięciojednolatek Mirosław Darmofał. Ogółem w ekipie wiek zawodników przedstawia się następująco:

51 lat - jeden zawodnik

43 lat - jeden zawodnik

42 lat - jeden zawodnik

41 lat - dwóch zawodników

39 lat - jeden zawodnik

38 lat - dwóch zawodników

37 lat - jeden zawodnik

36 lat - trzech zawodników

35 lat - pięciu zawodników

34 lat - jeden zawodnik

32 lat - jeden zawodnik

31 lat - jeden zawodnik

30 lat - jeden zawodnik

Poniżej 30 lat jest czterech zawodników z czego najmłodszy ma... 25 lat.

Debiut olsztyńskiego zespołu zakończył się przegraną w Jonkowie, gdzie FC Dajtki uległy tamtejszej Jonkovii 2:3.

 

                                                                                                             Paju

Komentarze

  1. I Grupa A-klasy 2013-10-12 13:14:41 (***.***.***.***.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl) #37838 1:0 zgłoś

    SKS Szczytno to wałek roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

                     
#####   ####  #    # 
#    # #    # #    # 
#    # #    # #    # 
#####  #    # #    # 
#   #  #    #  #  #  
#    #  ####    ##