Ząbki ugryzły Stomil. Stomil - Dolcan 1:3

2015-05-23 21:46:24 Stomil Olsztyn, Dolcan Ząbki, Kowal, I liga, Irakli Meschia, Wołodymyr Kowal

Radość piłkarzy Dolcanu po golu na 3:1. Fot. Paweł Piekutowski

Obu drużynom nie grozi już ani awans, ani spadek i w dużej mierze dzięki temu Stomil oraz Dolcan stworzyły w sobotę przyjemne dla kibicowskiego oka widowisko. Wymianę ciosów lepiej przetrwali jednak goście, i to oni wyjechali z Ostródy z kompletem punktów.

Stomil zaczął ten mecz nietypowo – z ofensywnym nastawieniem i wysoko ustawioną linią obrony. Drużynie Mirosława Jabłońskiego bardzo dobrze wychodziła gra atakiem pozycyjnym, co dotychczas było przecież wielką bolączką olsztynian. W roli cofniętego napastnika świetnie spisywał się jednak Ukrainiec Wołodymyr Kowal, a w środku pola dobre piłki rozdzielał Paweł Głowacki. Bardzo aktywny, choć chaotyczny, był również Łukasz Jamróz, a na bokach pomocy skrzydłowych mocno wspierali boczni obrońcy – Janusz Bucholc z prawej i Michał Trzeciakiewicz z lewej.

Brakowało jedynie skuteczności, choć kilka okazji do zdobycia bramki było. I to z obu stron. Blisko trafienia był m.in. Karol Żwir, który w 12 min. wpadł dynamicznie w pole karne i uderzył metr obok słupka. Dolcan z kolei pierwsze ofensywne akcje zaczął konstruować dopiero koło 30 min. Goście zagrozili bramce Piotra Skiby m.in. przy okazji dwóch niezłych strzałów Patryka Mikity i jednym Pawła Tarnowskiego. Do przerwy bramek jednak nie było.

Druga część meczu zaczęła się podobnie do pierwszej – Stomil znowu przeważał, prowadził grę, atakując z pasją i pomysłem. Efekt przyszedł tym razem już po pięciu minutach. Po długiej piłce z głębi pola, na indywidualną akcję zdecydował się Kowal, który znakomicie przedarł się przez gąszcz obrońców i z bliska pokonał Mateusza Kryczkę. 1:0! Dla ukraińskiego napastnika było to już 12. trafienie w sezonie.

Gol na 1:0 ewidentnie olsztynianom zaszkodził. Po wyjściu na prowadzenie podopiecznie Jabłońskiego mocno się rozluźnili i zaczęli grać bardzo niefrasobliwie w obronie. Zniknęła gdzieś nagle agresja i dokładność w kryciu oraz niezbędna koncentracja. A drużyna Dariusza Dźwigały tylko na to czyhała.

Już w 54 min., po centrze z prawej strony boiska do piłki doszedł Damian Świerblewski i głową skierował futbolówkę do siatki.

Kilka minut później na boisku pojawił się najlepszy gracz Dolcanu Grzegorz Piesio, swego czasu czołowy zawodnik Stomilu. To właśnie on zdobył pięknego gola na 1:2. Pomocnik Dolcanu dostał piłkę przed polem karnym, przy biernej postawie obrony spokojnie przygotował się do strzału i uderzył przepięknie z 18 metrów – w samo okienko.

Po stracie dwóch bramek Stomil odzyskał inicjatywę, ale nie atakował już tak składnie jak przed pierwszym golem. A goście cały czas groźnie kontrowali. Najpierw Michał Bajdur, po strzale głową, trafił piłką w słupek, a w 83 min. ustalił wynik na 1:3.

W ostatnich minutach Stomil walczył jeszcze o kontaktowego gola, ale bez skutku.

Warto jednak odnotować, że po raz kolejny bardzo dobre zmiany zaliczyli Tomasz Wełnicki i Irakli Meschia. Ten drugi czarował kibiców efektownymi zagraniami, a dodatkowo rozgrzał trybuny kilkoma spięciami z Rafałem Grzelakiem. Obaj zawodnicy mieli sobie zresztą sporo do powiedzenia również po ostatnim gwizdku sędziego. Najpierw rozdzielali ich koledzy z zespołów i arbiter, a później, już podczas pomeczowego rozbiegania, charakternego pomocnika Stomilu musiał powstrzymywać trener Dolcanu.

- Nie można mówić na boisku takich rzeczy jak usłyszałem. Zresztą nie tylko na boisku. Ciekawe, jak ten gość by się czuł, gdyby przyjechał na Ukrainę i ktoś by mu powiedział „jesteś Polakiem, zjeżdżaj stąd jak najszybciej!”? – komentował po meczu Meschia, odnosząc się do swoich starć z Grzelakiem.

TRENERZY PO MECZU.

Dariusz Dźwigała, trener Dolcanu

- Optyczną przewagę miał zespół Stomilu. Był dłużej w posiadaniu piłki i prowadził grę. Ale takie było nasze założenie. Mimo to, uważam że, szczególnie w pierwszej połowie, pozwoliliśmy Stomilowi na zbyt wiele. Na pochwałę na pewno zasługuje nasz bramkarz, który wybronił kilka kluczowych akcji. My też jednak groźnie kontrowaliśmy i mieliśmy całkiem sporo okazji, dzięki którym strzeliliśmy trzy bramki. Uważam, że wygraliśmy jednak zasłużenie, choć z gry więcej miał Stomil.

Mirosław Jabłoński, trener Stomilu

Pierwsza połowa układała się po naszej myśli i uważam, że prezentowaliśmy dość ciekawy futbol. Brakowało tylko wykończenia. Błędy w drugiej połowie wynikały z braku skupienia. Nie kontrolowaliśmy środka pola, popełnialiśmy proste błędy w kryciu. To był taki radosny futbol w naszym wykonaniu, który kosztował nas stratę trzech punktów. Druga porażka z rzędu na pewno martwi. Mimo sporych ubytków kadrowych, jesteśmy przecież w stanie punktować. Musimy tylko zachowywać zimną głową w pewnych momentach.

• Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki 1:3 (0:0)

1:0 - Kowal (50), 1:1 - Świerblewski (54), 1:2 - Piesio (67), 1:3 - Bajdur (83)

Żółte kartki: Meschia (Stomil), Kryczka, Łuszkiewicz, Kądzior (Dolcan)

Sędziował: Bednarek (Koszalin)

Widzów: 1 000

Stomil: Skiba - Bucholc, Berezowśkyj, Czarnecki, Trzeciakiewicz - Żwir (86 Wypniewski), Paweł Głowacki, Mroczkowski (62 Wełnicki), Maczułenko - Kowal - Jamróz (69 Meschia)

Dolcan: Kryczka – Jakubik, Cichocki, Długoęcki, Tarnowski, Matuszek, Łuszkiewicz, Kądzior (85 Witkowski, Bajdur, Świerblewski (75 Grzelak), Mikita (62 Piesio)

Piotr Gajewski, Paju

Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki 1:3 Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki 1:3 Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki 1:3 Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki 1:3 Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki 1:3