forBet promocja

News

Stomil i Warmia 75 lata temu spotkały się na Stadionie Leśnym

2020-07-15 13:21:32 Stomil Olsztyn, Warmia Olsztyn

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

15 lipca 1945 roku piłkarskie drużyny Stomilu Olsztyn i Warmii Olsztyn spotkały się na boisku Stadionu Leśnego. Spotkanie wygrała drużyna Kolejarzy 2:1.

Spotkanie zorganizowano w 535 rocznicę zwycięstwa Polski nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Dzisiejszy Stomil zagrał wtedy pod nazwą... "Warmiak", a drużynę tworzyli głównie pracownicy spółdzielni Społem. Protoplastą Warmii była wtedy drużyna złożona z kolejarzy.

Jak czytamy w książce wydane z okazji 70. lecia Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej w drużynie spożywców zagrali: Szydlik, Markowski, Drzała, Kazimierz Tippe, Robaszewski, Michalski, Władysław Tusznio, Tadeusz Osękowski, Tatarkiewicz, Tadeusz "Białowąs" Abramski, Chrzanowski, Jerzy Konecki, Prusik oraz Miokołajczyk.

W skład Kolejarzy weszli: Mieczysław Gajęcki, Czekała, Gontowski, Feliks Andrzejczak, Bogusław Mucha, Bolesław Paradowski, Czesław Nowakowski, Kazimierz Skowroński, Kazimierz Troicki, Leszek Kopacz, Eugeniusz Nartowski.

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Kolejarzy 2:1. Głównym inicjatorem tego meczu był Tadeusz "Białowąs" Abramski. Kilka dni później odbyło się walne zebranie klubu OKS "Warmia", a 1 października podjęto decyzję o zmianie nazwy na SKS "Społem". W 1968 roku klub porozumiał się z fabryką opon i zespół zaczął występować pod nazwą OKS-OZOS. Pod obecną nazwą klub gra od 1973 roku.

Stomil Olsztyn oficjalnie powstanie datuje właśnie na 15 lipca 1945. Warmia Olsztyn natomiast w kronikach podaje maj-czerwiec, ale pierwszy oficjalny mecz także zagrała dopiero w połowie lipca na Stadionie Leśnym. Już rok później Kolejowy Klub Sportowy zdobył mistrzostwo okręgu i wziął udział 1/16 mistrzostw Polski. W 1949 roku doszło do zmiany nazwy na ZS Kolejarz Olsztyn, a od 6 lutego 1957 r. występował jako Kolejowy Klub Sportowy Warmia Olsztyn (KKS Warmia Olsztyn).

75 lat temu oprócz meczu odbyły się inne zawody sportowe. Rozegrano trójbój lekkoatletyczny (skok w dal, bieg na 100 metrów rzut kulą) oraz bieg o Puchar Grunwaldu na nieznanym dystansie.

Stomil Olsztyn teraz gra w I lidze i walczy o pozostanie na zapleczu Ekstraklasy. W dniu swoich urodzin podopieczni Adama Majewskiego zagrają na wyjeździe z Puszczą Niepołomice.

Warmia Olsztyn przygotowuje się do startu IV ligi. Na czele tego klubu stoi teraz Krzysztof Filipek, który próbuje doprowadzić stadion przy al. Sybiraków do wymogów licencyjnych.

1 sierpnia dojdzie do spotkania obydwu zespołów w forBET IV ligi. Warmia zagra z rezerwami Stomilu.

rys

Komentarze

Artykuł nie został jeszcze skomentowany - możesz być pierwszą osobą!

Dodaj swój komentarz

           
#  # #  # #### 
#  # #  # #  # 
#  # #  # #   
#  # #  # # ### 
#  # #  # #  # 
 ####  ####  ####