forBet promocja

News - II liga - Juniorzy

Olimpia i Legia chcą razem szkolić

2016-11-04 21:17:18 Olimpia Elbląg

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Analizując współczesne zainteresowanie piłką nożną trudno nie zgodzić się, że to najpopularniejszy sport na świecie. Futbol jest bardzo prostą dyscypliną a do treningu potrzeba boiska. W elbląskim klubie posiadają jednak bogatą sportową bazę.

Olimpia w województwie warmińsko – mazurskim jest jednym z największych ośrodków piłkarskich. Elbląski klub potrafi stworzyć niezłą pierwszą drużynę i skutecznie promować futbol wśród chłopców oraz dziewczynek. O planach budowy profesjonalnego systemu szkolenia porozmawialiśmy z trenerem koordynatorem Karolem Przybyłą, który z pewnością zaskoczy kibiców ambitnymi planami, popartymi rzeczywistymi krokami. Warto więc uchylić kilka szczegółów.

Zmiany, zmiany

W 2015 roku władze Olimpii Elbląg zdecydowały, że czas na zmiany w pionie szkoleniowym. – Skład pierwszego zespołu w poprzednich sezonach tworzyła armia zaciężna. Widać było małą liczbę zawodników, którzy wychowali się w naszych barwach. To sprawiło, że podjęto decyzję o reorganizacji szeroko rozumianego szkolenia młodzieży. Stworzono spójny system dla wszystkich grup trenujących w klubie który ciągle jest ulepszany. Wydaje mi się że na tą chwilę jesteśmy jedynym klubem w województwie który może się takim czymś pochwalić. Na efekty oczywiście musimy trochę poczekać gdyż jest to proces długofalowy – mówi trener Przybyła. Odważny krok skutkował zatrudnieniem nowych trenerów. Klub zdołał zaprosić do współpracy Bartłomieja Florka, który z sukcesami prowadził zawodników miejscowego rywala.

Chce się trenować

Aby skutecznie realizować program szkolenia, trzeba posiadać odpowiednią bazę. Elbląscy zawodnicy trenują na boiskach kompleksu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Mowa o trzech lokalizacjach. Przy ul Moniuszki sztab trenerski z zawodnikami może skorzystać z ogrzewanego budynku z szatniami, zadaszonej trybuny, pełnowymiarowego boiska, czterech naturalnych placów do treningu w tym jednym posiadającym sztuczne oświetlenie. Odbywają się tam spotkania młodzieżowców, turnieje czy treningi piłkarzy występujących w II lidze. Elbląski klub jest gospodarzem obiektu.

Adepci futbolu ćwiczą w komfortowych warunkach

Odnowione boiska przy ul. Skrzydlatej są bardzo ciekawe. Chętne elbląskie kluby mogą szkolić młodzież w zasadzie o dowolnej porze roku. Dla trenerów i zawodników dostępne są dwa pełnowymiarowe boiska. Sztuczne z oświetleniem i naturalne. W pobliskim piętrowym budynku klubowym znajdują się szatnie, pomieszczenia trenerskie oraz nowoczesna siłownia.Olimpia trenuje jeszcze na stadionie miejskim, gdzie rozgrywa spotkania o punkty jednak aby oszczędzać murawę woli ćwiczyć na tamtych obiektach. W sumie miejscowi mogą wykorzystać dla celów szkoleniowych 4 duże boiska. Trudno się zatem dziwić, że Olimpia od kilku sezonów wypracowuje formę na własnym terenie.

Na treningowym szlaku

Wysiłek tworzenia programu szkoleniowego dla 400 zawodników wymagał odpowiedniej wiedzy. – Gdy przystępowaliśmy do wypracowania modelu, pojechaliśmy wraz ze ściśle ze mną współpracującym trenerem Szymonem Wagą na tourne do wielu klubów. Ważnym etapem tygodniowego wyjazdu była wizyta w Zagłębiu Lubin. Tam naprawdę zawitała europejska piłka. Spotkaliśmy się z dyrektorem odpowiadającym za akademię. Część rzeczy przenieśliśmy na nasz grunt. Wiedzę, którą wtedy zdobyliśmy wykorzystaliśmy potem tutaj. Przykładem są regulaminy dla zawodników. W poprzednich latach grupy młodzieżowe w naszym klubie działały w zasadzie na własną rękę więc postanowiliśmy to zorganizować – mówi trener Przybyła.

Opierając się na zdobytym materiale, zaczęto realizować jeszcze własne pomysły. – W młodszych grupach zastosowaliśmy podział na grupy według poziomu umiejętności, na podstawie p[przeprowadzonych dwa razy do roku testów piłkarskich a najlepsi mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach. Klub zainwestował w sprzęt. Olimpia kupiła profesjonalny sprzęt w postaci fotokomórek, sportesterów czy wagi do mierzenia tkanki tłuszczowej. Futbol jest coraz szybszym sportem więc dzieci mają zajęcia z trenerem od lekkiej atletyki z zakresu kształtowania szybkości i techniki biegu – mówi elbląski szkoleniowiec.

W każdej z grup szkolenie charakteryzuje się swoistym systemem. Najmłodsi zawodnicy na co dzień chodzą do przedszkola. Olimpia zainwestowała tam w promocję a efektem tego było spore zainteresowanie rodziców. – W najmłodszych grupach naszym celem jest wyposażyć dzieci w umiejętności niezbędne do gry w piłkę nożną a zwycięstwa w turniejach czy ligach mają dla nas drugorzędne znaczenie – wyjaśnia trener Przybyła. Natomiast w juniorze młodszym Olimpia osiąga najciekawsze sportowe efekty. Awans w poprzednim sezonie do fazy makroregionalnej i wygrana z Legią Warszawa. Tego rodzaju rezultaty cieszyły trenera Władysława Obrębskiego, który teraz rywalizuje w rozgrywkach wojewódzkich. Trener może dysponować 35 zawodnikami w dwóch zespołach. W składzie znajdują się zawodnicy z Ornety, Susza, Pelplina, Młynar, Pasłęka. To pokazuje, że Olimpia zachęca talenty z okolic do szkolenia w elbląskim klubie. A najlepsi mogą awansować do kadry pierwszego zespołu czego przykładem jest kilku zawodników.

Projekt przyjacielskiej współpracy

Olimpia szuka coraz bardziej efektywnych ruchów aby wzmocnić miejscową akademię. Przykładem jest chęć stworzenia czegoś lepszego w grupie juniorów starszych, dlatego, że coraz więcej zawodników chce rywalizować na szczeblu zawodowym. Zastanawiamy się nad rozwiązaniami, które ułatwią młodym zawodnikom przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej. Olimpia oprócz tego chciałaby wzmacniać kadrę trenerską. Następną ciekawą rzeczą jest bardzo realna umowa współpracy z Legią Warszawa w temacie szkolenia. – Spotkałem się z ich przedstawicielem, który przyjechał aby zweryfikować naszą kandydaturę. Mowa tutaj o projekcie klubów partnerskich. Wystawił nam dobrą opinię. Nasi trenerzy mogliby jeździć na staże. Skorzystałaby na tym grupa naszych młodych zawodników – opisuje trener Przybyła.

W przyszłości warszawska Legia chce z jednym partnerskim klubem nawiązać szeroką współpracę. Część zdolnych zawodników warszawskiego zespołu wzmocniłaby miejscową akademię. Olimpia mogłaby przekonać Legię atrakcyjną bazą, grupą wyszkolonych trenerów czy kibicami. Warto tutaj skorzystać z dobrych chęci Warszawian, którzy chcą szkolić.

Michał Libuda

Komentarze

 1. kantor 2016-11-06 07:36:34 (aebl***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #61312 0:0 zgłoś

  Ten niby sztab trenerski w Ulimpi caly do wymiany,wielie nie porozumienie!!!

 2. psiabuda 2016-11-06 07:33:52 (aebl***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #61311 0:0 zgłoś

  przeciez tu nie ma o kim pisac...)

 3. oe 2016-11-05 18:31:41 (***.elblag.vectranet.pl) #61302 0:0 zgłoś

  libuda daj już spokoj z tymbełkotem opdier...ol sie od ZKS

 4. do Michała 2016-11-05 13:50:43 (public-gprs***.centertel.pl) #61300 0:0 zgłoś

  chce ci sie jeszcze pisac dla tego pseudo portalu ?

Dodaj swój komentarz

           
   #  ##  #  # 
   # # # #  # 
   # #  # #  # 
   # ###### #  # 
#  # #  # # # 
 #### #  #  ##