forBet promocja

Temat dwadozera.pl - Inne - Kibice - I liga

Stomil świętuje 70-lecie. Poznaj historię w pigułce!

2015-07-16 01:14:11 Stomil Olsztyn

Fot. materiały OKS Stomil Olsztyn

Fot. materiały OKS Stomil Olsztyn

15 lipca mija dokładnie 70 lat od założenia dzisiejszego OKS Stomil Olsztyn. Skąd wzięła się akurat ta data? Kiedy Stomil zaczął być wiodącym klubem w regionie? Oto nasza historia OKS Stomil w pigułce.

15 lipca. Ta data kibicom Stomilu kojarzy się nie tylko z bitwą pod Grunwaldem. 15 lipca 1945 roku na „stadionie w lesie”, jak wówczas określano Stadion Leśny, zorganizowano zawody lekkoatletyczne i mecz piłkarski. Wszystko po to, by uczcić 535. rocznicę wspomnianej bitwy. Jak pisze znany kronikarz olsztyńskiego sportu Janusz Porycki w swojej książce „Dzieje piłkarstwa Warmii i Mazur 1945-2000", na boisku stanęły wówczas naprzeciw siebie ekipy złożone z kolejarzy oraz pracowników spółdzielczości spożywców Społem, wsparci kilkoma milicjantami. Z tej drugiej drużyny zrodził się nieco później Olsztyński Klub Sportowy Warmiak, czyli dzisiejszy Stomil; z pierwszej zaś Kolejowy Klub Sportowy, obecna Warmia.

Później losy Stomilu toczyły się bardzo różnie. Z okazji pięknego jubileuszu postanowilismy je streścić "w pigułce". To przedsmak naszych publikacji, które będą się ukazywać w tym roku w związku z 70-leciem Stomilu.

A zatem... Zacznijmy od tego, że dopiero w latach 70. najbardziej rozpoznawalny dziś klub na Warmii i Mazurach zaczął dominować w Olsztynie. Wcześniej był bowiem w cieniu Warmii, a nawet, nieistniejącej już, Gwardii Olsztyn. To właśnie w pierwszej połowie lat 70. klub zaczęła wspierać nowo powstała fabryka opon samochodowych, a w związku z Centralnymi Dożynkami wybudowano stadion przy al. Piłsudskiego. To również wtedy klub po raz pierwszy wywalczył awans do II ligi, czyli na zaplecze dzisiejszej Ekstraklasy. Niestety, przygoda z II ligą trwała tylko dwa lata.

Po raz drugi Stomil zaliczył awans do II ligi w 1988 roku, ale po roku wrócił na III-ligowe boiska. Ten etap był zatem jeszcze krótszy. 

Awans nr 3, i - jak na razie przedostatni - to rok 1991. Różnica między tym awansem, a dwoma poprzednimi była taka, że ten pobyt w II lidze Stomil zwieńczył historycznym awansem do Ekstraklasy. Czereszewski, Sokołowski, Baca, Talik... To oczywiście sezon 1993/94.

Reszty przypominać chyba nie trzeba. Osiem lat tłustych, pełny stadion, wspaniałe mecze z Legią, Widzewem czy Wisłą, a potem sezon w II lidze i 9 lat odbudowy klubu ze zgliszczy oraz awans nr 4 na zaplecze Ekstraklasy w sezonie 2011/12.

I dochodzimy do 15 lipca 2015. Sami jesteśmy ciekawi, jak będzie wyglądać podobny opis na 100-lecie klubu ;)

Stomilowi, jego sympatykom, pracownikom, działaczom i wszystkim piłkarzom, którzy dołożyli swoją cegiełkę do pięknej historii klubu z Olsztyna, życzymy samych sukcesów oraz satysfakcji z obecności piłki w ich życiu. A samemu klubowi życzymy przede wszystkim stabilizacji i jak największego szczęścia do ludzi. Bo to oni budują historię klubu.

Warto dodać, że już w najbliższą niedzielę, z okazji pięknego jubileuszu, klub szykuje rodzinny piknik z atrakcjami dla najmłodszych i nieco starszych kibiców. W programie jest m.in. mecz dawnych gwiazd z obecnymi zawodnikami Stomilu. Więcej na temat "Dnia ze Stomilem": TUTAJ!

PG

Komentarze

 1. mars 2015-07-18 18:19:00 (aght***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #52752 0:0 zgłoś

  Ja już wymienił cały skład który awansował do tej najwyższej ligi.

 2. spokojna 2015-07-17 18:11:02 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #52735 0:0 zgłoś

  https://m.youtube.com/watch?t=45&v=S_1_sCjjpFk bramki z Jarota

 3. do obiektywny 2015-07-17 00:27:59 (public***.cdma.centertel.pl) #52728 0:0 zgłoś

  nie pisza o calym woj. tylko o wyzszych ligach bo z A czy B klasy im sie nie chce, jest ich kilku gdyby sie przylozyli to by ludzie nie wchodzili po wyniki na 90minut tylko tutaj. ale widac ze im nie zalezy aby dokladnie portal prowadzic

 4. Obiektywny 2015-07-16 23:46:11 (agij***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #52727 0:0 zgłoś

  Słuchajcie na tej stronie prowadzący piszą o całym województwie co jedna strona o powiecie gizyckimhttp://sportowyzwiastun.blogspot.com wstyd ta strona kiedyś była inna teraz tylko stomil

Dodaj swój komentarz

        
#  # # #  # 
#  # # # # 
#  # #  ##  
#  # #  ##  
#  # # # # 
 #### # #  #