forBet promocja

Temat dwadozera.pl - Inne

Mały Jeziorak organizuje turniej charytatywny "Gramy dla Igora!"

2014-02-19 23:17:32 UKS "Mały Jeziorak", Iława, Sławomir Święcki, UKS Mały Jeziorak, Mały Jeziorak

Sławomir Święcki wraz z rodziną bardzo liczą na pomoc dla chorego syna Igora

Sławomir Święcki wraz z rodziną bardzo liczą na pomoc dla chorego syna Igora

UKS Mały Jeziorak Iława 23 lutego organizuje charytatywny turniej połączony z licytacją koszulek znanych zawodników. Wszystko to, aby pomóc Igorowi Święckiemu - choremu synowi znanego na Warmii i Mazurach piłkarza, Sławomira.

Igor Święcki z Iławy urodził się z zespołem Downa. Cierpi także m.in. na niedoczynność tarczycy, wadę wzroku, wadę zgryzu, skoliozę, koślawość stóp i kolan. Rodzina i najbliżsi codziennie walczą o lepsze jutro dla Igora, jednak opieka, rehabilitacja i wizyty u lekarzy specjalistów pochłaniają mnóstwo pieniędzy. Z pomocą rodzinie Święckich przychodzi Mały Jeziorak. Iławski uczniowski klub sportowy organizuje charytatywny turniej piłkarski, z którego dochód w całości zostanie przekazany rodzinie Igora.

Być może od razu skojarzyło się wam nazwisko Igora. Tak, tak — to syn Sławomira Święckiego, bardzo dobrego piłkarza, jednego z najlepszych w historii Jezioraka Iława, który na swym koncie ma m.in. grę w polskiej ekstraklasie w barwach Stomilu Olsztyn. „Święty”, bo taki boiskowy pseudonim nosił obrońca, był — i w sumie ciągle jest — wzorem dla młodych piłkarzy. Za wzór może także uchodzić podejście Sławka i jego żony Jowity do sytuacji, która ich spotkała.

To był cios

— Igor urodził się dokładnie dziesięć lat temu, we wtorek 29. stycznia obchodził urodziny. O tym, że ma zespół Downa dowiedzieliśmy się dopiero po sześciu miesiącach od porodu. Wcześniej niektórzy lekarze mówili nam, że nawet nie ma takiej opcji, aby nasz syn był chory. Postanowiliśmy mimo wszystko zrobić badania genetyczne. Okazało się, że jednak ma zespół Downa. To był dla nas cios, następne pół roku mieliśmy wycięte z życiorysu. Kto tego nie przeżył, nie wie o czym mówię — wspomina Sławek, który tłumaczy na czym polega zespół Downa.

— To wbrew temu, co powszechnie się uważa, nie jest choroba, to wada genetyczna. Zespołem Downa nazywa się zestaw cech charakterystycznych spowodowanych obecnością w każdej komórce organizmu dodatkowego chromosomu 21. Jest to tzw. Trisomia 21, która występuje u Igora. Cechy fizyczne jak i psychiczne powstają w wyniku takiego zaburzenia równowagi w materiale genetycznym, co z kolei zakłóca prawidłowy program rozwoju psychicznego i fizycznego — wyjaśnia Święcki.

Poza różnicami fizycznymi charakterystyczne dla zespołu Downa są również określone schorzenia. Część z nich ma także Igor, m.in. niedoczynność tarczycy, wadę wzroku, wadę zgryzu, skoliozę, koślawość stóp i kolan. — Być może w niedługim czasie będzie potrzebna operacja koślawych palców, jesteśmy w trakcie konsultacji z ortopedami — dodaje ojciec.

Najlepszym rehabilitantem i psychologiem jest młodsza siostra

Igor chodzi do drugiej klasy w szkole podstawowej nr 2 w Iławie. Jest w klasie integracyjnej. — Dzięki wspaniałej opiece pań wychowawczyń Igor już sam czyta, pisze, uczy się liczyć. Uwielbia grać w piłkę. Jego najlepszym rehabilitantem, logopedą i psychologiem jest kochana młodsza siostra Zuzia, która ciągle mobilizuje go do zabawy i do pracy. Żeby jednak mógł uczyć się i bawić w jednym tempie z rówieśnikami potrzeba ciągłej pracy, ale również systematycznej opieki i wizyt u specjalistów, rehabilitacji, obuwia ortopedycznego, programów logopedycznych itd. Wszystko to, oprócz czasu i pracy, wymaga sporego nakładu finansowego — mówi Sławomir Święcki.

Mały Jeziorak — duże serca

Znajomi Święckich postanowili pomóc iławskiej rodzinie. Uczniowski Klub Sportowy Mały Jeziorak w niedzielę 23. lutego zorganizuje charytatywny turniej piłki nożnej „Mały Jeziorak R-G Cup”, zagrają w nim młodzi piłkarze z roczników 2005-06. Turniej zostanie rozegrany pod hasłem „Gramy dla Igora”. O szczegółach „Mały Jeziorak R-G Cup” będziemy jeszcze informować, teraz chcieliśmy szczególnie zwrócić uwagę na charytatywny aspekt rozgrywek. — Podczas turnieju przeprowadzimy licytacje, do kupienia będą m.in. koszulki znanych piłkarzy. Do tego do akcji mocno włączyli się rodzice naszych małych futbolistów, mamy już zapowiedziały, że upieką ciasta, które także będzie można kupić. Do tego pomaga nam Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. Wszystkie pieniądze zebrane podczas Mały Jeziorak R-G Cup, łącznie z wpisowymi, przekażemy rodzinie Igora Święckiego. W kolejnych latach także będziemy chcieli organizować turnieje charytatywne, tak, aby stały się one cyklicznym wydarzeniem — mówi Tomasz Zakierski, trener Małych Jezioraków, jeden z organizatorów turnieju charytatywnego „Gramy dla Igora”.

Mateusz Partyga

Komentarze

 1. IKS 2014-02-20 12:04:12 (***-***-***-***.tktelekom.pl) #41457 0:0 zgłoś

  Brawo dla Sławka i dla Małego Jeziorak

Dodaj swój komentarz

           
#  #  ##  #### 
#  # # # #  # 
#  # #  # #   
#  # ###### # ### 
#  # #  # #  # 
 #### #  # ####