forBet promocja

Temat dwadozera.pl - Inne - B klasa

Wicher Gwiździny - hulają do A-klasy

2013-11-20 21:37:25 Wicher Gwiździny, LZS Mszanowo, Dariusz Urbański

Wicher Gwiździny, lider IV grupy

Wicher Gwiździny, lider IV grupy "Serie B". Fot. www.wicher1980.futbolowo.pl

Najlepszą drużyną jesieni w IV grupie „Serie B” okazał się Wicher Gwiździny. Piłkarze z miejscowości w powiecie nowomiejskim zapewnili sobie miejsce w fotelu lidera w ostatnim spotkaniu rundy, ogrywając w meczu na szczycie LZS Mszanowo.

- Przegrywaliśmy już 0:1, ale w końcówce postawiliśmy wszystko na jedną kartę i udało się wywalczyć zwycięstwo – opowiada trener Wichru, Dariusz Urbański. – Podobny scenariusz miało nasze drugie spotkanie w sezonie, z Liderem Złotowo. Tam odwróciliśmy wynik na naszą korzyść ze stanu 1:2. Jak widać opłaca się grać do końca! – śmieje się szkoleniowiec z Gwiździn.

Grają o awans

- W drużynie latem nastąpiła prawdziwa kadrowa rewolucja. Po nieudanej walce o awans odeszło od nas aż 11 zawodników, ale zastąpiliśmy ich chłopakami z doświadczeniem z wyższych lig – mówi Urbański. – Dokooptowałem do naszej ekipy między innymi 7 osób z Kurzętnika i 3 z Nowego Miasta Lubawskiego. Część z nich grała już w IV, część ma nawet epizody w III lidze, także możemy mówić o „pozytywnym przewietrzeniu” w szatni.

Tak wzmocniony lider w tym sezonie może mieć tylko jeden cel.

- Faktycznie, gramy o awans. Tego życzy sobie nasz prezes, Bolesław Groszkowski, ale i my sami wiemy, o co walczymy – opowiada trener Wichru. – Mamy doświadczoną drużynę, nie najgorsze kontakty ze sponsorami, z gminą. Do tego boisko, o którym mówią, że nadaje się, w obecnym stanie, nawet na V ligę.

Trenują… przy sztucznym świetle!

Obiekt w Gwiździnach faktycznie należy do najlepszych na tym poziomie rozgrywkowym. Piłkarze Wichru mecze grają co prawda w świetle dnia, ale ich boisko posiada sztuczne oświetlenie.

- Chłopaki kończą pracę i szkołę o 14-15. Jesienią nie mielibyśmy jak trenować w ciemnościach, więc korzystamy z oświetlenia, które zamontowane jest na naszym stadionie. Można powiedzieć, że trenujemy w blasku jupiterów – śmieje się Dariusz Urbański.

To jednak nie wszystko. W Gwiździnach mówi się głośno o remoncie boiska.

- W ciągu dwóch najbliższych lat planujemy wymianę murawy, zbudowanie nowych szatni i zmodernizowanie siłowni – wylicza trener. – Warto zauważyć, że w Gwiździnach piłka nożna to nie wszystko, mamy też sekcję tenisa stołowego oraz podnoszenia ciężarów, obie działają bardzo prężnie – zauważa Urbański.

Problemy przez studia

Wicher Gwiździny z boiska pokonany schodził w tej rundzie tylko raz. Było to po meczu z Jordanem Kazanice, w którym 2:1 wygrali zawodnicy z Kazanic.

- W tym spotkaniu zabrakło pięciu naszych podstawowych piłkarzy, w tym lidera zespołu – Jakuba Furmanka. On nie wystąpił, bo nie chciał ryzykować czwartej żółtej kartki przed meczem z Mszanowem, a reszta nie zagrała przez studia – tłumaczy porażkę trener. – Prawie połowa naszych chłopaków to studenci. Niestety czasami wypadają im jakieś weekendowe zjazdy, przez co nie mogą zagrać. Szkoda tego meczu, ale najważniejszy jest końcowy wynik w tabeli – dodaje.

B-klasowa stagnacja

Trener Urbański jest zadowolony z tego, co dzieje się w klubie. Dostrzega jednak problemy w Warmińsko-Mazurskim Związku Piłki Nożnej.

- Związek nie robi nic, żeby uatrakcyjnić rozgrywki w niższych klasach! – zarzuca. – Przykładowo, w naszej grupie jest co najmniej 5 zespołów, które mogłyby z powodzeniem grać w A-klasie. Niestety, rokrocznie z B-klasy awansuje maksymalnie jedna drużyna, a z wyższej ligi niejednokrotnie nikt nie spada. Przez to nie ma sportowej rywalizacji w końcówkach sezonu!

Jakie rozwiązanie tego problemu widzi Urbański?

- Dlaczego by nie wprowadzić baraży o grę w wyższej lidze? – zastanawia się szkoleniowiec z Gwiździn. – Gdyby zespoły z miejsc 2-3 w B-klasie grały z przedostatnią i trzecią od końca drużyną w A-klasie, byłoby zdecydowanie ciekawiej! Nie mielibyśmy wtedy sytuacji, w których przedostatnia drużyna gromadzi 8 punktów, ma kilka oczek przewagi nad zespołem, który, na przykład, wycofał się z rozgrywek i nie musi się napocić w ostatnich meczach sezonu, bo i tak się utrzyma. – kończy Urbański.

Wyższy poziom

Na razie piłkarze z Gwiździn walczą o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Organizacyjnie jednak już są na wyższym poziomie. Wicher organizuje wyjazdy na spotkania Ekstraklasowej Lechii, które cieszą się sporą popularnością w okolicy. Pomysłodawcą tych wypraw jest, oczywiście, sam trener Urbański.

Na mecze w Gwiździnach przychodzi wielu kibiców. Szacuje się, że po letnich zmianach kadrowych na boisku pojawia się dwukrotnie więcej sympatyków Wichru niż w ubiegłych latach. Czasami frekwencja jest porównywalna do… czwartoligowej! Atmosfera wokół klubu jest dobra, co potwierdzają wyniki sportowe. Jeśli dodać do tego planowane inwestycje, profesjonalną stronę internetową czy chęć zgłoszenia drużyny młodzieżowej, to piłkarska przyszłość Gwiździn rysuje się w jasnych kolorach.

Na koniec, ze swojej strony, życzymy wszystkim klubom w regionie takich sportowych zapaleńców jak Dariusz Urbański!

 

Raf

Komentarze

 1. ksd 2014-01-19 17:15:48 (ip-***-***-***-***.eltronik.net.pl) #41002 0:0 zgłoś

  wicher do c klasy

 2. tom 2013-11-22 17:23:43 (ip-***-***-***-***.eltronik.net.pl) #39780 0:0 zgłoś

  a nawet epizody w dawnej II lidze (dziś I)...Elgert

 3. raf 2013-11-21 23:36:21 (abyt***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #39759 0:0 zgłoś

  Podsumowujemy mistrzów jesieni we wszystkich ligach naszego województwa. IV grupę wygrała drużyna z Gwiździn, więc im poświęciliśmy artykuł. Nie ma się co spinać i irytować.

 4. hehe 2013-11-21 23:05:04 (ip-***-***-***-***.eltronik.net.pl) #39757 0:0 zgłoś

  kto takie bzdury powymyslal poza tym maja taki sam bilans co mszanowo , najlepsze boisko w b klasie? xD a turznica , mszanowo, szymbark ma ladne o tych klubach sie nie pamieta?;d smiechu warte xD

 5. Sędzia boczny. 2013-11-21 16:05:01 (apn-***-***-***-***.dynamic.gprs.plus.pl) #39748 0:0 zgłoś

  Nie raz byłem na meczu Wichru. Pewnie sami zawodnicy pamiętaja na boku chłopaka w długich włosach. Moim zdaniem awans będzie zasłużony.

 6. 2do0 2013-11-21 10:52:10 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #39743 0:0 zgłoś

  ten pierwszy od lewej w górnym rzędzie ma posturę prawdziwego piłkarza:) pewnie na treningi dojeżdża 60tką z pługiem.he.

 7. kibic 2013-11-21 09:19:27 (host-***-***-***-***.olsztyn.mm.pl) #39737 0:0 zgłoś

  Na zdjęciu wyglądają jak prawdziwi piłkarze, zwłaszcza dwóch Furmanków w górnym rzędzie hahaha

 8. zawodnik 2013-11-20 22:09:58 (***.***.***.***) #39729 0:0 zgłoś

  Hulają ? Chyba śmieszni jesteście !

Dodaj swój komentarz

          
#  # ###### ##### 
 # # #    #  
 ##  #####  #  
 ##  #    #  
 # # #    #  
#  # ######  #