forBet promocja

Temat dwadozera.pl - I liga

"Who the fuck is Adam Łopatko?!"

2013-10-10 23:14:45 Adam Łopatko, Zbigniew Kaczmarek, Stomil Olsztyn

Adam Łopatko. Fot. Artur Szczepański

Adam Łopatko. Fot. Artur Szczepański

Pytanie z tytułu jest przewrotne. Nie trochę. Mocno. Na przekór hejterom i tym, którym chyba żadna decyzja władz Stomilu by nie odpowiadała. My krótko przedstawiamy Adama Łopatkę i jesteśmy ciekawi, czy sprawdzi się w roli pierwszego trenera Stomilu Olsztyn. Nie „jesteśmy ciekawi”, czekając na potknięcie, tylko szczerze: jesteśmy ciekawi. Bo ma szanse. I predyspozycje. Jak mało kto regionie.

Przy pierwszym kontakcie – odrzuca. Zarozumiałością i przemądrzałością. A później wady zmieniają się w zalety i daje się polubić. Zarozumiałość staje się pewnością siebie i otwartością, a przemądrzałość pomysłowością i zaufaniem do własnej wiedzy. Niemałej zresztą.

Ale wrogów mu nie brakuje. Nic dziwnego: młody (34 lata), wygadany i odważny (o tym już było), a do tego, wbrew temu, co twierdzi wielu adwersarzy, już z sukcesami. O zawiść nietrudno.

 

Trener „od zawsze”

- Serio, ostatnio nie czytam i nie słucham niczego, wyłączam się w ogóle. Ci, co coś mnie piszą, pewnie wiedzą lepiej – ucina temat „Łopata”. Ale po chwili dorzuca: – Pracuję w województwie warmińsko-mazurskim, więc siłą rzeczy o sukcesy jest bardzo trudno. Uważam jednak, że jakieś już mam, choć prawda, że głównie młodzieżowe. A dumny jestem przede wszystkim z chłopaków, z którymi pracowałem. Jeden już gra w Ekstraklasie (Paweł Dawidowicz z Lechii – red.), a kilku kolejnych zaraz będzie w niej debiutować.

A sukcesy? Dwa razy czwarte miejsce z juniorami młodszymi Stomilu i srebro Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z reprezentacją województwa. Mało? Chyba nie, choć poważnego przetarcia w seniorskiej piłce rzeczywiście mu trochę brakuje. Podobnie jak imponującego, choćby trochę, piłkarskiego CV. Młodzież w DKS Dobre Miasto, rezerwy Huraganu Morąg i seniorzy DKS. A potem praca w Związku i Stomil.

- Jako piłkarz nie doszedłbym nawet do poziomu II-ligowca – nie ma wątpliwości Łopatko. – Zawsze chciałem być trenerem. Mimo 34 lat na karku, jako trener funkcjonuję już 15 rok, a od 12 lat mam na to zrobione papiery. Niedawno, gdy dzwonił do mnie z gratulacjami trener Kieżun, spytałem go nawet, czy pamięta, gdy jako 17-latek przyjeżdżałem na rowerze oglądać jego treningi z pierwszym zespołem DKS. Już wtedy wiedziałem, że chcę zostać trenerem. I zostałem, dwa lata później. Miałem 19 lat, a współpracowałem z chłopakami, którzy mieli po 17. To była nietypowa sytuacja, ale jakoś sobie poradziłem. I kroczę tą krętą trenerską ścieżką.

 

Na młodych, ale nie za wszelką cenę

Ci, którzy Łopatce sprzyjają, przytaczają przykłady Mourinho i Rumaka, tego z Lecha. Przywołanie „Mou” jest trochę z kosmosu, ale Rumak to rzeczywiście podobna analogia. Rumak jest ledwie dwa lata starszy, a jeszcze trzy lata temu prowadził młodzież w Lechu. 

- Jemu się udało, zdobył wicemistrzostwo Polski. To przykład, który może krzepić, ale ja skupiam się na sobie i na najbliższym meczu z Flotą – podkreśla Łopatko. – Debiutu się nie obawiam, bo… już go miałem. Prowadziłem przecież zespół, gdy trener był zawieszony. To było w meczach z Kolejarzem i z Zawiszę, gdy skończyło się 0:5, więc przetarcie miałem ostre (śmiech). Ale oczywiście wiem, że teraz sytuacja jest inna. Nie będę tylko łącznikiem, ale będę odpowiadać za zespół w stu procentach. To, nie da się ukryć, troszeczkę inna sytuacja. O strachu nie ma jednak mowy. Czego tu się bać? Taka praca. To tak jakby spytać strażaka, czy boi się jechać gasić pożar.

Niezłe porównanie. Rzeczywiście Łopatko występuje trochę w roli strażaka. Dostał do gaszenia niepozorny, ale szybko rozprzestrzeniający się pożar i… musi działać. Jeśli ugasi, zostanie przynajmniej do końca rundy. Albo i dłużej. Jeśli nie, raczej nie dotrwa do zimy. Co chce zmienić?

- Nie dokupię pięciu zawodników do kadry, nie dokupię skrzydłowych, ani defensywnego pomocnika metr dziewięćdziesiąt. Spróbuję poprawić dynamikę gry z przodu i dotrzeć jakoś do chłopaków. Na razie tyle – zapowiada „Łopata”.

Zgodnie z oczekiwaniami zacznie też zapewne wprowadzać do zespołu młodych. Jak mówią złośliwi „swoich młodych”.

- Jeżeli młodzi będą na tym samym poziomie piłkarskim, co starsi, to zawsze lepiej postawić na nich, bo przecież mają większą szansę na progres. Ale na pewno nie będę na nikogo stawiać tylko dlatego, że jest młody. Nie tędy droga – zastrzega trener. – Na mecz z Flotą do składu wskoczy prawdopodobnie „Mroczek”. Stopniowo, na zmiany, będą wprowadzać także innych. Po to, by powoli łapali ogranie. Ale na pewno nie będzie tak, że od razu zacznie grać pięciu albo sześciu „młodych”. Umówmy się, że to nie czas na ogrywanie.

 

Bundesliga? A dlaczego nie?

Sytuacja jest poważna. Bardzo. Stomil jest niemal na dnie tabeli, a w siedmiu meczach u siebie zdobył w tym sezonie pięć (!) punktów. Mimo to Łopatko nie powie na swojego poprzednika, Zbigniewa Kaczmarka, złego słowa. O tym, że niby „kopał dołki” nie chce mu się nawet słuchać.

- Pewnie, że słyszę, co wypisują w internecie, ale nie bardzo wiem, jak miałby to komentować. Nie denerwuje mnie to nawet specjalnie. Gdybym miał nieczyste sumienie, to pewnie bym się stresował. Ale ja od trenera Kaczmarka naprawdę wiele się nauczyłem i bardzo go jako trenera szanuję – zapewnia Łopatko, dla którego największym problemem mogą się okazać relacje z tzw. starszyzną z szatni. Oczywiście w tych momentach, gdy będzie trudno, bo jak będzie wynik, to „atmosfery” na pewno nie zabraknie. – Swoją pracę zacząłem od indywidualnych rozmów ze wszystkimi zawodnikami. Na pewno te relacje muszę sobie jakoś poukładać, bo co innego znaczą relacje z drugim trenerem, a co innego z pierwszym. Myślę, że chłopaki dobrze to rozumieją.

My natomiast dobrze rozumiemy, co oznacza, gdy Łopatko jako trenerski wzór wskazuje Jurgena Kloppa z Borussi Dortmund. On też odważnie postawił na młodzież, preferuje ofensywne warianty gry i nie boi się taktycznego szaleństwa. I dobrze, mega dobrze na tym wyszedł. Łopatko również szykuje taktyczne i personalne niespodzianki. A na dodatek wciąż marzy.

- Największe trenerskie marzenie? Objąć zespół w Bundeslidze – odpowiada natychmiast. I dodaje, na pewno nie żartując: - Chciałbym poprowadzić klub w lidze niemieckiej. To moja ulubiona liga.

Piotr Gajewski

Komentarze

 1. WMZPN 2013-10-12 18:12:42 (***-***-***-***.adsl.inetia.pl) #37861 0:0 zgłoś

  Dobrze, że młody trener dostał szanse. Łopatko to może być Rumak województwa w-m. Najważniejsze by włodarze Stomilu dali chłopakowi czas i szansę pokazania swego warsztatu.

 2. weipe 2013-10-12 12:53:57 (aaym***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37837 0:0 zgłoś

  Oj tam, Oj tam, czepiacie się chłopaka, jakoś robotę w dzisiejszych czasach trzeba sobie załatwić. A wy nigdy nikomu dołków nie kopaliście ?

 3. Dla kumatych 2013-10-12 12:53:00 (***-***-***-***.tonetic.pl) #37836 0:0 zgłoś

  KLIPER trzymam kciuki że w końcu odczarujesz Stadion. Kuta.y w górę i zapierdala.. po 3 pkt

 4. olsztyniak 2013-10-12 12:46:36 (aaym***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37835 0:0 zgłoś

  Kto zna Łopatkę to wie, że lubi pisać komentarze na necie. Mimo wszystko powodzenia, oby Stomil wygrywał.

 5. stomilowiec 2013-10-12 12:44:57 (aaym***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37834 0:0 zgłoś

  Łopatko może i dobry trener...ale prawdą jest, że Łopatko jakiś czas temu zaniósł Prezesowi opracowany przez siebie oceniania zawodników. Nic w tym złego, tylko tyle ,że nie wiedział o tym I trener Kaczmarek... Wszyscy si ę z tego w szatni śmieli... To jeden z jego numerów. Przed zatrudnieniem Kaczmarka wiadomo, że starał się po cichu o posadę I trenera. Oficjalnie mówił o tym Budziłek...Żaden nowy trener nie wychwala swojego poprzednika, a Łopatko pieje z zachwytu o Kaczmarku...widać ma coś za uszami7

 6. Pawlik 2013-10-12 12:04:26 (***.***.***.***.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl) #37832 0:0 zgłoś

  Pan Gajewski troche przesadzil z Łopatka, z Filipkiem ,z Lechem w tych swoich artykulach,wiadomo kolega na kolege na nasmaruje w sieci.Stomil jest w takim miejscu ze gra juniorami to szykowanie ekipy na druga lige,mozna ich wprowadzac ale stopniowo,toc Mroczkowski z Patrykiem Kunem na wygra nam meczu bo brakuje im ogrania,widac to golym okiem czeste straty jakies niepotrzebne dryblingi to nie 4 liga.Trzymam kciuki za Stomil tak samo jak wczesniej ale dwa trzy mecze zweryfikuja zmiane trenera .Powodzenia

 7. Wielbark 2013-10-12 09:54:15 (***-***-***-***.matcom.com.pl) #37830 0:0 zgłoś

  A JA ŻYCZĘ NA PRZEKÓR WSZYSTKIM POWODZENIA W NIEDZIELE

 8. Ehh 2013-10-12 04:45:23 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #37826 0:0 zgłoś

  Ktos tu na sile chce udowodnic, ze to dobry trener. Prawda jest taka, ze finanse nie pozwolily na sprowadzenie kogos konkretnego... Slabo to widze

 9. Cichy 2013-10-12 00:20:48 (acrr***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37825 0:0 zgłoś

  Szczerze? brak planu w przypadku pana k jest widoczny. Jak można zwalniać trenera z takim doświadczeniem i powoływać człowieka z "lasu"? Aplikacje można składać do xx czasu? Ludzie bądźmy poważni i nie róbmy z tego klubu zespołu z ligi okręgowej. jak zarząd może zwolnić trenera nie mając nikogo w zastępstwie? Poziom poniżej I ligi organizacyjnie i zapewnie sportowo...

 10. Do do łopatki 2013-10-11 22:42:47 (dpx***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37822 0:0 zgłoś

  Przyznaję, to ja. A Ty kto? Jarek czy Antoni? ___________________________________ Ciężko zachować tzw. kulturę osobistą, kiedy się czyta takie pierdoły. Idź na mecz w niedzielę. Pogadamy w poniedziałek. Po drodze poszukaj w sobie (gdzieś na dnie) odrobiny szacunku dla innych, a w szczególności tych, którzy swoje życie osobiste poświęcają, żeby osiągnąć jakiś sukces. Mało kogo na to stać. Poniedziałek.

 11. kibic 2013-10-11 22:24:49 (dqk***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37821 0:0 zgłoś

  A ja bym upatrywał zasługi trenera Zbigniewa wespół z trenerem Adamem i trenerem Sylwestrem. Na koniec dodając niezbyt profesjonalne działania dyrektora sportowego Andrzeja i tyle w temacie.

 12. Do łopatki 2013-10-11 22:11:56 (host-***-***-***-***.olsztyn.mm.pl) #37820 0:0 zgłoś

  chłopie jak juz ci dali po znajomosci opiekowac sie zespołem to zrób to a nie na internecie siedzisz i wypisujesz o sobie zasługi. Amatorszczyzna i brak poszanowania dla nas kibiców

 13. kolega prawie 2013-10-11 21:19:06 (dpx***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37817 0:0 zgłoś

  Tu bym upatrywał zasługi trenera Zbigniewa.

 14. do kolegi @ prawie... 2013-10-11 20:57:29 (apn-***-***-***-***.dynamic.gprs.plus.pl) #37816 0:0 zgłoś

  Tak samo można powiedzieć , że trener łopatko zepsuł tych "najlepszych" juniorów w Polsce , bo w jakim miejscu oni teraz są?

 15. kibic 2013-10-11 18:39:21 (dqk***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37804 0:0 zgłoś

  Sukcesy: dwa razy czwarte miejsca Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Szkoda tylko, że Pan Łopatko chwaląc się tymi sukcesami zapomina, że juniora, który jako jedyny ze Stomilu otrzymał indywidualne wyróżnienie w tych finałach "pozbyto" się po chamsku z klubu, ponieważ układy poganiają układziki. Pan Łopatko, jak też Pan Biedrzycki "pięknie" mu podziękowali nie dając mu wyboru i stawiając go pod ścianą. Sukces natomiast to nie jest sprawa jednego człowieka. Na sukces składa się wielu ludzi. Dlatego też trochę pokory Panie Łopatko, bo szybciej spadniesz niż się wspiąłeś.

 16. prawie zgadza się 2013-10-11 18:14:24 (dpx***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37800 0:0 zgłoś

  Trzeba pamiętać jednak, że wśród tych najlepszych, grających wtedy w młodej ekstraklasie, co najmniej trzech nie mogło być powołanych do kadry narodowej, bo ich miejsce zajęli nie raz i nie dwa panowie juniorzy ze Stomilu: Żwir, Dziemidowicz i Mroczkowski. Szkoda, że nie mogę tu wspomnieć o młodszym Kunie (jedynym, który interesował się bezpośrednio klub z Bundesligi), ale selekcja ma swoje, często niezrozumiałe prawa. Reasumując - co najmniej trzech najlepszych w Polsce juniorów gra w Stomilu, a drużyna docierała tak wysoko, ponieważ umiała ze sobą grać, wykorzystując potencjał poszczególnych zawodników. To dzieło Adama Łopatko. Poza tym (trochę czasu zajęłoby sprawdzenie), ale jestem przekonany, że nazwiska z młodej ekstraklasy przewijają się też w protokołach meczów juniorskich. Dużo można pisać, myślę jednak, że cały sens wyjdzie w najbliższych meczach. Jestem przekonany, że zobaczymy inną drużynę i będziemy mieli przyjemność z oglądania tych meczów. Tego życzę sobie i wszystkim fanom Stomilu.

 17. do kolegi poniżej 2013-10-11 17:26:42 (apn-***-***-***-***.dynamic.gprs.plus.pl) #37796 0:0 zgłoś

  W żadnym razie nie chcę umniejszać "sukcesów" trenera w pracy z młodzieżą , ale... Czwarte miejsce z juniorami , gdzie najlepsi juniorzy w kraju grali w Młodej Ekstraklasie jest takim sukcesem? Niech tak będzie.

 18. terazjacosnapisze 2013-10-11 14:04:53 (dpx***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37788 0:0 zgłoś

  Gość ma zamiar i co więcej - ZROBI TO WSZYSTKO, CO POWINNO BYĆ ZROBIONE - jeżeli chodzi o zmianę sposobu gry, ogrywanie młodych zawodników, motywację itd. itp. W pewnym sensie spełni od dawna niezaspokojone oczekiwania kibiców Stomilu Olsztyn. A niektórzy z Was i tak mają to w dupie i jeszcze zaraz napiszecie, że Łopatko jako karierowicz z gruntu zakłada, że nie będzie całe życie pracował w Olsztynie. Brawo! Życzę w takim razie braku rozwoju wszystkim tak myślącym! Najlepiej całe życie stać w jednym miejscu przy taśmie. Poza tym: dwa razy znaleźć się wśród CZTERECH NAJLEPSZYCH DRUŻYN JUNIORSKICH W KRAJU, mając za konkurencję młodzieżówki przy klubach z EKSTRAKLASY to jest NIEWĄTPLIWY SUKCES i dowód na to, że w naszym województwie są (obecnie zebrani w Olsztynie) JEDNI Z NAJLEPSZYCH JUNIORÓW W TYM KRAJU. Koniec.

 19. .,. 2013-10-11 13:58:26 (***.olsztyn.vectranet.pl) #37787 0:0 zgłoś

  JESTEM CIEKAWY CO PIŁKARZE POWIEDZA PO MECZU JAK BEDZIE W DUPSKO. BRAK SZCZĘSCIA ITP GATKA SZMATKA! BIEGAC WALCZYC ZAP...!!

 20. 5:0 2013-10-11 13:02:32 (***-***-***-***.dynamic.chello.pl) #37784 0:0 zgłoś

  Łopatko wyjdzie na odprawę przed meczem i powie do chłopaków: WHO THE FUCK IS FLOTA?! ;)

 21. jt 2013-10-11 12:56:43 (user-***-***-***-***.play-internet.pl) #37783 0:0 zgłoś

  odnosząc się do tego wszystkiego co napisano poniżej....mimo wszystko Łopatce życzę sukcesów, w końcu pracuje w Naszym klubie - Stomilu, bundesligi też mu życzę, a dlaczego nie, przynajmniej facet ma cel, w przeciwieństwie do naszych kopaczy, którzy tylko mają złotówki w oczach, a nikt jakoś nie chce być lepszym od Messiego, Ronaldo, czy innych....komuś się wydaje że Nakielski to super trener, a tak naprawdę on bazuje tylko na tym, że potrafi dobrze marketingowo zorganizować swoją szkółkę, zbiera najwięcej chłopaków z rynku, a ochłapy zostają dla innych m.in dla Stomilu i potem trzeba coś z nimi robić...

 22. Były wychowanek 2013-10-11 12:23:33 (***-***-***-***.dynamic.chello.pl) #37781 0:0 zgłoś

  Panie Łopatko nie licze na cud ale życze sukcesów. Ze starszyzną nie wygrasz ( przypomnij sobie starą gwardie DKS-u - z kolegi na trenera - nie każdy z zawodników mógł się w tym odnaleźć ) . Powodzenia ! Dobre Miasto jest z tobą.

 23. he-man 2013-10-11 10:11:20 (ebi***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37780 0:0 zgłoś

  Przedmówcy mają sporo racji. Za dużo słodzenia. A te sukcesy? Srebro Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z reprezentacją województwa to niewątpliwie sukces jest ale te dwa czwarte miejsca to już nie za bardzo chyba, że nie ma nic innego i na siłę szuka sę jakiś plusów. Niewątpliwi liczę na poprawę gry Stomilu pod "rządami" tego trenera. Może jakas zmiana taktyki?

 24. michaś 2013-10-11 09:41:25 (emx***.internetdsl.tpnet.pl) #37779 0:0 zgłoś

  Tak jak napisał luty, słodzenie w tym wywiadzie "Łopacie" przyprawia o spore mdłości. Koleś jeszcze niczego nie osiągnął a Pan Gajewski przedstawia go jako wybawcę Stomilu. Mimo wszystko, życzę sukcesów "Łopacie", zadanie ma naprawdę łatwe, wygra z przeciętną Flotą i wszyscy go pokochają. Tylko weź tu wygraj z Flotą mając do dyspozycji takich kopaczy?

 25. luty 2013-10-11 09:23:28 (aetn***.neoplus.adsl.tpnet.pl) #37778 0:0 zgłoś

  Artykuł bardzo podobny do tego jaki sklecił Pan Gajewski po powrocie Lecha, robiąc z niego wybawcę Stomilu zanim jeszcze piłkę kopnął, jak wyszło z Lechem każdy wie. Podobnie z Łopatko, z wad charakteru, o których środowisko piłkarskie doskonale wie, robi się zalety, z braku poważnych wyników, całkiem przyzwoity dorobek. Rozumiem, że aby funkcjonować jako redaktor tego portalu musi Pan czasem "przysłodzić",takie życie, ale nadmiar "cukru", tak jak mato miejsce w przypadku tego artykułu, przyprawia o mdłości.

 26. kibic 2013-10-11 05:47:13 (apn-***-***-***-***.dynamic.gprs.plus.pl) #37776 0:0 zgłoś

  Sukcesy w młodzieżowej piłce rzeczywiście oszałamiające. Gdyby każdego trenera tak honorowali to Nakielski prowadziłby już dawno Real albo Barcelonę.

 27. GRABIE 2013-10-11 01:48:20 (***-***-***-***.dynamic.dsl.as***.com) #37775 0:0 zgłoś

  Oby mu się udało znaleźć respect wśród starszyzny, to chyba klucz do wszystkiego... 3mam kciuki w niedzielę

 28. wmzpn 2013-10-11 00:01:55 (host-***-***-***-***.olsztyn.mm.pl) #37773 0:0 zgłoś

  karierowicz pod każdym wykopie dól zeby po kims przejsc. bundesliga marzyciel amatorszczyzna w kazdym calu

 29. .,. 2013-10-10 23:44:50 (***.olsztyn.vectranet.pl) #37772 0:0 zgłoś

  mimo wszystko trzymam kciuki POWODZENIA!!!!!

Dodaj swój komentarz

          
#  # #  # #  # 
##  # # # #  # 
# # #  #  #  # 
# # #  #  #  # 
#  ##  #  # # 
#  #  #   ##