News - III liga - IV liga - Puchar Polski

Szalony mecz w Ornecie. GKS Wikielec zdobywcą Wojewódźkiego Pucharu Polski!

2013-06-19 19:00:08 Wojewódzki Puchar Polski, Huragan Morąg, GKS Wikielec, Remigiusz Sobociński

Drużyna z Wikielca z pucharem. Fot. Artur Szczepański

Pięć goli, niesamowity zwrot akcji i dramaturgia. A do tego żywiołowy doping przez 90 minut i kolejny świetny mecz Remiego Sobocińskiego. Prezes drużyny z Wikielca Mariusz Jajkowski finał Wojewódzkiego Pucharu Polski porównał nawet do… finału Ligi Mistrzów sprzed ośmiu lat. I jakieś podobieństwo rzeczywiście da się zauważyć. W Ornecie IV-ligowy GKS Wikielec pokonał III-ligowy Huragan Morąg i zdobył Wojewódzki Puchar Polski!

Zaczęło się zgodnie z oczekiwaniami – od 1:0 dla Huraganu. Już w 7 min. Piotr Żórański przycisnął obrońcę, przechwycił piłkę i pognał w kierunku bramki, a później zbiegł z prawego skrzydła do środka i wyszedł sam na sam, nie marnując okazji.

GKS próbował przejąć inicjatywę, ale bez skutku – nadal cisnął Huragan. Efekt? Gol na 2:0 Radka Stefanowicza. Aktywny od pierwszych minut „Stefan” dostał świetne prostopadłe podanie od Pawła Galika i z dużym spokojem skierował piłkę do siatki obok wychodzącego Macieja Kuli.

Pozamiatane? No, tak się wydawało. Tym bardziej, że później gra wyglądała podobnie – Huragan grał, a Wikielec grać próbował, ale cały czas miał problemy z twardą defensywą morążan. Blisko strzelenia gola gracze z Wikielca byli tylko po jednym z rzutów rożnych, kiedy jeden z graczy drużyny Marka Witkowskiego strzelił z 16 metrów tuż przy słupku. W ostatnim kwadransie natomiast, w sumie zgodnie z oczekiwaniami, gra siadła. Tuż przed przerwą mogło być co prawda 3:0, ale Dariusz Boczko po objechaniu bramkarza źle zakończył akcję.

W przerwie w GKS zaszły aż dwie zmiany, a na boisku pojawili się Sebastian Zajączkowski i Jacek Hulewicz. Nie oni dali jednak największy impuls swojej drużynie, ale niezawodny Remi Sobociński. Niespełna dwie minuty po wznowieniu gry 39-letni (sic!) lider drużyny spod Iławy świetnie znalazł się w polu karnym i, przy biernej postawie defensywy Huraganu, sprytnie pokonał główką Przemysława Matłokę. Ale to był dopiero początek…

Niedługo później „Remi” postraszył Matłokę z wolnego, a w 60 min. zrobiło się 2:2. Po zamieszaniu przed polem karnym Jakub Jęczewski znalazł się sam na sam z bramkarzem Huraganu i z bliska strzelił tuż obok niego. Konsternacja! A chwilę później mógł być nokaut, bo po akcji prawą stroną boiska w sytuacji sam na sam z Matłoką, tyle że pod ostrym kątem, znalazł się Sobociński. Górą był jednak bramkarz morążan.

Jeszcze mniej do szczęścia brakowało w 65 min. gry, gdy Marcin Karczewski, po filmowej wrzutce z prawej strony strzelił z główki w słupek. Dodajmy, że nie po raz ostatni w tym meczu.

A Huragan? Huragan miał w drugiej połowie okazję jedną, ale za to świetną. Po składnej akcji najpierw uderzał Krzysiek Filipek, a później Radek Stefanowicz. I za pierwszym, i za drugim razem parował jednak bramkarz. Szans na obronę nie miałby przy drugiej dobitce, Daniela Chilińskiego, który minutę wcześniej pojawił się na boisku i mógł zaliczyć prawdziwe „Wejście Smoka”.

Od tego momentu GKS wziął się na poważnie do roboty. Ataki sunęły raz za razem, a linia obrony drużyny spod Iławy momentami grała na linii… środkowej. Gracze z IV ligi po prostu maksymalnie skracali pole gry.

Huragan Morąg - GKS Wikielec 2:3 Huragan Morąg - GKS Wikielec 2:3 Huragan Morąg - GKS Wikielec 2:3 Huragan Morąg - GKS Wikielec 2:3 Huragan Morąg - GKS Wikielec 2:3

Zobacz pełną galerię zdjęć: Huragan Morąg - GKS Wikielec 2:3

I gra z zębem przyniosła efekt. Najpierw głową strzelił groźnie Karczewski, a Matłoka sparował piłkę na poprzeczkę i później rzut rożny, a chwilę później, po rogu właśnie, Karczewski trafił z główki w poprzeczkę, tym razem bez asysty bramkarza…

Gol wisiał niby w powietrzu, ale jednak zanosiło się na dogrywkę. Aż tu nagle… wolny z około 23 metrów. Do piłki podchodzi oczywiście „Remi”, mierzy i strzela lekko, technicznie, obok źle ustawionego muru i spóźnionego bramkarza. Piłka ląduje tuż przy słupku, a piłkarze i kibice z Wikielca szaleją. Come back w mistrzowskim stylu!

Nic dziwnego, że do właśnie Sobocińskiego minikolegium jednogłośnie wybrało MVP meczu. Na 39-letniego gracza swoje głosy oddali zarówno trenerzy Adam Fedoruk (Huragan) i Marek Witkowski (GKS), jak również Marek Łukiewski (Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej), Zbigniew Szymula („Gazeta Olsztyńska”) i Piotr Gajewski (w tym wypadku dwadozera.pl). W nagrodę Sobociński otrzymał voucher na 200 złotych ufundowany przez nowy sklep internetowy r-gol.com.

Aha, i jeszcze jedno! Superpostawa kibiców z Wikielca. Kilkudziesięcioosobowa grupa, wyposażona w żółte szale, dopingowała swój zespół głośno przez pełne 90 minut, a później przepięknie cieszyła się z piłkarzami z prestiżowego triumfu. Brawo!

POWIEDZIELI PO MECZU.

Krzysztof Filipek, napastnik Huraganu

- Trudno mi coś na gorąco powiedzieć… Na samym początku drugiej połowy straciliśmy bramkę kontaktową na 2:1 i przeciwnicy poszli za ciosem. Zrobiło się 2:2, ale wydawało się, że mamy mecz pod kontrolą. To nie był przecież przegrany mecz, zanosiło się na dogrywkę, a tam wszystko zaczyna się od zera. Wcześniej na spółkę z Radkiem Stefanowiczem i Danielem Chilińskim mieliśmy jeszcze świetną okazję na strzelenie gola, ale bramka nie padła. Strzelili ją za to rywale. Trochę głupawy był ten gol z wolnego, bo strzał nie był jakiś rewelacyjny. Precyzyjny, ale jednak z dużej odległości… Trudno, takie jest życie. Drużyna z Wikielca pokazała charakter i to, że trzeba grać do końca.

Mariusz Jajkowski, prezes GKS Wikielec

- Wierzyłem w chłopaków do końca! Przypomniał mi się nawet finał z 2005 roku w Stambule. Liverpool grał wtedy z Milanem i przegrywał do przerwy 0:3. Teraz też mówiłem w przerwie: „Poczekajmy, to jeszcze nie koniec”. Czułem, że z Huraganu może ujść powietrze po ciężkim meczu z Warmią Grajewo. A my jesteśmy w sztosie, ogrywamy wszystkich i nie przegraliśmy już 14. meczu z rzędu. Myślę, że z przebiegu gry to zwycięstwo się nam należało. Huragan powinien niby podwyższyć na 3:2, ale później mieliśmy przecież dwie poprzeczki. A finalnie „Remi” strzelił wymarzoną zwycięską bramkę! Jestem prezesem „Gieksy” z Wikielca od 14 lat, ale z tego sukcesu cieszę się wyjątkowo. Liczę, że nadal będziemy Kopciuszkiem, z którym będą się liczyć coraz bardziej w większych miejscowościach. My mamy około tysiąca mieszkańców, jesteśmy „sypialnią” Iławy. Są jednak sponsorzy, jest atmosfera, jest dobry wójt. Są fajni ludzie, są solidni zawodnicy. Myślę, że będzie coraz lepiej!

• Huragan Morąg – GKS Wikielec 2:3 (2:0)

w Ornecie

1:0 – Żórański (6), 2:0 – Stefanowicz (26), 2:1 – Sobociński (47), 2:2 – Jęczewski (60), 2:3 – Sobociński (90)

Sędziował: Krztoń (Olsztyn)

Widzów: 500

Huragan: Matłoka – A. Naczas, Ł. Galik, Rytelewski, G. Naczas, P. Galik, Kierstan (65 Przybylski), Stefanowicz, Boczko (59 Szymański), Żórański (70 Chiliński), Filipek

GKS: Kula – Szkamelski, Wodzicki, Kacperek, Ostanek, Janiszewski (69 Płoski), Jęczewski (88 Maszka), Kołakowski (46 Hulewicz), Marchlewski (46 S. Zajączkowski), Sobociński, Karczewski

Piotr Gajewski

---------------------------------------------------------------------------------------------

Podopieczni Marka Witkowskiego zdobyli Wojewódzki Puchar Polski. GKS Wikielec przegrywał już 0:2  Huraganem Morąg żeby ostatecznie wygrać 3:2. Bramkę w ostatniej minucie zdobył Remigiusz Sobociński.

Jednogłośnie Remigiusz Sobociński został uznany za najlepszego piłkarza meczu.

GKS Wikielec w rundzie przedwstępnej Pucharu Polski zagra z Garbarnią Kraków.

Jak padały bramki?

1:0 - Piotr Żórański w siódmej minucie docisnął obrońcę, przejął piłkę i wykorzystał akcję sam na sam.

2:0 - Radosław Stefanowicz w 26 minucie wykorzystał super podanie od Pawła Galika i wychodząc sam na sam pewnie pokonał bramkarza Wikielca.

2:1 - W 48 minucie Sobociński w zamieszaniu w polu karnym sprytnie uderza głową.

2:2 - Jakub Jaczewski doprowadza do remisu. Po zamieszaniu przed polem karnym znalazł się sam na sam z bramkarzem Huraganu.

2:3 - Remigiusz Sobociński z rzutu wolnego w ostatniej minucie strzela bramkę na wagę Wojewódźkiego Pucharu Polski.

Wkrótce więcej z meczu! Fotorelację zamieścimy w czwartek.