Trzy punkty mogły zostać w Elblągu, ale... trzeba się cieszyć z remisu

2011-11-12 23:50:39 Olimpia Elbląg, GKS Katowice

Bartosz Iwan (w wyskoku do piłki) strzelił gola w starciu ze swoim byłym klubem. Jego trafienie nie pomogło jednak Olimpii w odniesieniu drugiego z rzędu zwycięstwa na własnym stadionie. Fot. Krzysztof Bachewicz / elblagsportowy.pl

Pech Olimpii zaczął się jeszcze przed meczem, a skończył na 10 minut przed jego końcem. Na szczęście nie było go jednak tak dużo, by Olimpia przegrała wyrównane i toczone w świetnym tempie spotkanie z „Gieksą”. Elblążanie, choć dwa razy prowadzili, zremisowali z GKS Katowice 2:2.

Kto wie, jak zakończyłoby się sobotnie spotkanie, gdyby nie to, że tuż przed meczem ze składu wypadł doświadczony Lubomir Lubenow. Bułgarski pomocnik uraz (naciągnięcie przywodziciela) zgłosił już po rozgrzewce i Grzegorz Miecznik, który wskoczył za niego do pierwszej jedenastki, nie dość, że grał nie na swojej pozycji, to jeszcze… rozgrzewał się jeszcze w trakcie meczu.

Mimo to Olimpia od pierwszych minut wyglądała bardzo dobrze. Elblążanie „gryźli trawę” w defensywie, a z przodu grali szybko i pomysłowo. Widać, że elblążanie coraz lepiej czują się w forsowanym przez trenera Piskowca ustawieniu z trzema środkowymi obrońcami.

Tempo meczu od początku było bardzo dobre, ale pierwszą groźną sytuacje obie ekipy stworzyły dopiero w 15 min. Pierwszą, ale za to jaką! Aktywny od pierwszych minut Mariusz Muszalik wyłuskał piłkę w środku pola i świetnie rzucił ją za linię obrony. Do futbolówki w narożniku pola karnego dopadł Łukasz Zaniewski i… huknął w pełnym biegu nie do obrony. Piłka wpadła w samo okno bliższego rogu bramki Witolda Sabeli. Stadiony świata!

- Mój gol? Huknąłem przed siebie, w stronę bramki. Fajnie, że wpadła – przyznał z uśmiechem po meczu świetnie dysponowany tego dnia „Zania”.

Od tego momentu akcje z jednej i z drugiej strony zaczęły sunąć jak szalone, a tempo zrobiło się jeszcze lepsze. Po wrzutkach ze skrzydeł blisko wepchnięcia piłki do bramki byli Bartosz Iwan (ze strony Olimpii) i Damian Chmiel (ze strony katowiczan). Szczęścia z dystansu próbował też Tomasz Hołota, który uderzeniem z 20 m sprawił Krzysztofowi Stodole sporo kłopotów.

Bramkę „Gieksie” udało się zdobyć dopiero po stałym fragmencie gry. Do rzutu wolnego z około 30 m podszedł jednej z gości, wrzucił miękko w pole karne, a Przemysław Pitry dosłownie zawisł na „drugim piętrze” i fantastycznym strzałem skierował piłkę do siatki. Stodoła był bez szans…

Strata gola nie podłamała jednak „Olimpijczyków”. Już w 30 min. blisko strzelenia gola na 2:1 był Zaniewski, ale z jego uderzeniem głową Sabela jeszcze sobie poradził. Szans nie miał już za to w 32 min., gdy po przepięknej akcji całego zespołu głową z 6 m uderzał Iwan. To zresztą właśnie „Ajwen” rozpoczął akcję w środku pola, piłka powędrowała jak po sznurku do włączającego się z lewej strony Sławomira Szarego, a ten wrzutką w pełnym biegu obsłużył zamykającego akcję Iwana. Akcja – palce lizać!

Druga połowa rozpoczęła się podobnie do pierwszej – od walki w środku pola. Podobnie, jak w pierwszej połowie, mógł ją również przerwać gol Olimpii. W 56 min. Iwan znakomitym podaniem obsłużył Mateusza Kołodziejskiego i wyłożył mu piłkę jak na tacy. „Koło” wpadł w pole karne, ułożył sobie piłkę i – w stacji sam na sam z bramkarzem – strzelił w… boczną siatkę.

- Gdyby Mateusz Kołodziejski na początku drugiej połowy wykorzystał sytuację, którą miał, nie byłoby żadnych pytań – stwierdził na pomeczowej konferencji trener Anatolij Piskoweć.

Szkoleniowiec miał rację, bo po tym ciosie „Gieksa” już by się chyba nie podniosła. A tak – zaczął się dramat. Około 65 min. meczu Olimpia dość mocno się cofnęła i nastawiła się wyłącznie na kontry. Katowiczanom grało się przez to łatwiej i momentami zaczęli oni zamykać Olimpię we własnym polu karnym. Już uderzenie Hołoty z 20 m było konkretnym ostrzeżeniem, ale – jak się okazało – ten sygnał nie przebudził Olimpii.

W drugiej połowie elblążanie bramce gości zagrozili tylko raz, gdy młody Miecznik wpadł z lewej strony boiska w pole karne i zagrał ostrą piłkę wzdłuż linii bramkowej. Toru lotu piłki nie przeciął jednak ani będący najbliżej futbolówki Zaniewski, ani żadnej z jego partnerów i gracze „Gieksy” szybko wyjaśnili sytuację.

Chwilę później sytuacja gospodarzy skomplikowała się jeszcze bardziej, bo - po zupełnie niepotrzebnym faulu przy linii bocznej – za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciał Paweł Wojciechowski.

Od tego momentu zaczęła się niestety „obrona Częstochowy”. Piłkarze z Elbląga grali niby z ogromnym poświęceniem i determinacją, serwując gościom wślizg za wślizgiem, ale wydawało się kwestią czasu, aż katowiczanie doprowadzą do remisu.

Stało się to w 81 min. spotkania, kiedy w potwornym zamieszaniu Deniss Rakels z bliska skierował piłkę do bramki.

Już w doliczonym czasie gry goście byli jeszcze dwa razy przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść, ale raz świetnie interweniował Stodoła, a za drugim razem fatalnie pomylił się Dawid Jarka.

Warto odnotować, że w samej końcówce na boisku pojawił się 20-letni wychowanek Olimpii Paweł Żuraw, dla którego występ przeciwko "Gieksie" był I-ligowym debiutem.

Powiedzieli po meczu.

• Anatolij Piskoweć, trener Olimpii Elbląg:

- Gdyby Mateusz Kołodziejski na początku drugiej połowy wykorzystał sytuację, którą miał, nie byłoby żadnych pytań. Cały czas popełniamy jednak jakieś błędy, a dziś dodatkowo na rozgrzewce kontuzji doznał jeszcze Lubenow i jeszcze przed meczem musieliśmy robić zmiany. W sytuacji, w której nasz obrońca dostał czerwoną kartkę, druga żółta kartka chyba była. To nie świadczy dobrze, gdy drugi raz z rzędu kończymy mecz u siebie w dziesiątkę, na dodatek grając z bardzo dobrym przeciwnikiem.

• Rafał Górak, trener GKS Katowice:

- Przyjechaliśmy tutaj z zamiarem wywalczenia trzech punktów. Tak ustawiliśmy naszą grę, ale niestety prawie przez cały mecz musieliśmy odrabiać straty. Wynikało to z naszych błędów. Żal niewykorzystanych sytuacji, które na pewno żeśmy stworzyli, żeby to spotkanie wygrać. Wynik 2:2 na pewno nas nie zadowala. Nie jesteśmy z tego powodu szczęśliwi, ale trzeba przyjąć ten wynik z pokorą. Szkoda, bo mogliśmy się tutaj pokusić o zwycięstwo.

• Łukasz Zaniewski, napastnik Olimpii Elbląg:

- W drugiej połowie przysnęliśmy. Daliśmy grać GKS-owi już całkowicie na naszej połowie. Po mojej stracie Paweł musiał niestety faulować, czerwona kartka i przycisnęli nas jeszcze mocniej. W dziesiątkę ciężko się broni… Mimo że był to dobry mecz w naszym wykonaniu, jak zwykle zabrakło troszkę szczęścia. A mój gol? Huknąłem przed siebie, w stronę bramki. Fajnie, że wpadła.

• Jacek Kowalczyk, kapitan GKS Katowice:

- Ten mecz na pewno był do wygrania. Z przebiegu meczu byliśmy dużo lepszym zespołem. Cały mecz prowadziliśmy grę, ale niestety nie wygraliśmy tego spotkania. Olimpia zrobiła dwie akcje i przydarzył jej się jeden strzał życia. My natomiast mieliśmy sytuacji więcej, ale ich nie wykorzystaliśmy. Dlatego skończyło się remisem.

• Olimpia Elbląg – GKS Katowice 2:2 (2:1)

1:0 – Zaniewski (15), 1:1 – Pitry (26), 2:1 – Iwan (32), 2:2 – Rakels (81)

Żółte kartki: Wojciechowski, Szary, (Olimpia), Sobotka, Chmiel, Feruga (GKS)

Czerwona kartka: Wojciechowski (Olimpia, 67 - za drugą żółtą)

Sędziował: Radziszewski (Warszawa)

Widzów: 1 500

Olimpia: Stodoła – Pacan, Dremliuk, Wojciechowski - Szary, Miecznik (63 Banasiak), Kaczmarczyk, Muszalik (90 Żuraw), Kołodziejski - Zaniewski, Iwan (70 Pietroń)

GKS: Sabela - Plewnia, Kowalczyk, Hołota, Beliancin, Zachara, Sobotka, Chmiel, Farkas (72 Feruga), Rakels (86 Jarka), Pitry