forBet promocja

News - II liga

Stomil może grać w I lidze, a Olimpia Elbląg nie

2023-05-16 12:01:09 Stomil Olsztyn, Olimpia Elbląg

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Stomil Olsztyn otrzymał licencję na grę I ligę, w przeciwieństwie do Olimpii Elbląg. Olsztyński klub otrzymał jednak nadzór w kilku kwestiach, a w Elblągu muszą jak najszybciej rozpocząć budowę podgrzewanej murawy jeżeli chcą w przyszłości grać na zapleczu Ekstraklasy.

Stomil Olsztyn nie ukrywa swoich aspiracji i powrotu po rocznej przerwie do rozgrywek I ligi. Podopieczni Szymona Grabowskiego aktualnie zajmują trzecie miejsce w II lidze i cały czas mają szansę na bezpośredni awans, bo do Kotwicy Kołobrzeg tracą trzy punkty i mają lepszy bilans bezpośrednich punktów. Do I ligi można dostać się także poprzez baraże, gdyby liga zakończyła się dzisiaj to Stomil swoje spotkania rozgrywałby na własnym obiekcie, a w pierwszym meczu barażowym zmierzyłby się z KKS-em 1925 Kalisz (szóste miejsce). W ewentualnym finale zagrałby z kimś z pary Znicz Pruszków - Wisła Puławy.

Działacze II-ligowca złożyli wniosek do Polskiego Związku Piłki Nożnej o przyznanie licencji na rozgrywki I ligi. Komisja ds. Licencji pozytywnie rozpatrzyła wniosek Stomilu i przyznała licencję, ale pod pewnymi obostrzeniami.

Na stronie PZPN pojawił się następujący komunikat: “Komisja postanowiła przyznać klubowi Stomil Olsztyn: - licencję upoważniającą klub do uczestnictwa w rozgrywkach I Ligi w sezonie 2023/2024 z nadzorem finansowym oraz z zakresu personelu i administracji; - zobowiązać klub do terminowego realizowania zawartych ugód/porozumień bez możliwości ich dalszego odraczania.”

Licencji na grę w I lidze nie otrzymała Olimpia Elbląg, wszystko w związku z niespełnieniem kryterium I.16 Podręcznika Licencyjnego. Chodzi o to, że obiekt Olimpii nie posiada podgrzewanej murawy (jest tylko sztuczne oświetlenie), a to jest jeden z wymogów gry na boiskach I ligi. Olimpia Elbląg mogła postąpić inaczej i zgłosić zastępczy obiekt, tak jak to zrobiła m.in. Kotwica Kołobrzeg, która zgłosiła stadion w Szczecinie. Olimpia najbliżej miałaby do Gdańska i Ostródy, ale taki scenariusz byłby trudny do zrealizowania, ze względu na to, że w tych miejscowościach Olimpia nie jest zbytnio lubiana przez miejscową społeczność.

- Jestem zaskoczony decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w sprawie nieprzyznania ZKS Olimpia Elbląg licencji na występy w I lidze piłki nożnej - szybko za pośrednictwem swojego FB skomentował prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych została uzasadniona niespełnieniem jednego z kryteriów infrastrukturalnych, to jest posiadania boiska z systemem podgrzewania murawy. Jest to niezrozumiałe tym bardziej że Miasto Elbląg rozpoczęło proces inwestycyjny dotyczący wykonania wyżej wymienionego systemu, o czym został poinformowany Prezes ZKS Olimpia Elbląg Paweł Guminiak pismem z dn. 25 kwietnia 2023 r. Obecnie przygotowywany jest program funkcjonalno-użytkowy dla tej inwestycji. Umowa na jego opracowanie została podpisana 3 kwietnia br. Program ma być gotowy do 18 maja br. W budżecie Elbląga są zabezpieczone pieniądze na ten cel. Procedura dotycząca wykonania tego zadania jest w toku.

I dodaje: - Informuję również, że w dn. 8 maja br. złożyłem wniosek o dofinansowanie przebudowy Stadionu Miejskiego przy ul. Agrykola 8 w programie ogłoszonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pn. Sportowa Polska 2023. W ramach realizacji przedmiotowego zadania planuje się wykonanie podgrzewania elektrycznego jednej płyty boiska piłkarskiego z trawy naturalnej, w tym: - wykonanie systemu grzewczego w istniejącej murawie metodą wcinania kabli grzejnych, - wykonanie systemu sterowania i monitorowania pracy instalacji grzewczej, - wykonanie zasilania elektrycznego systemu podgrzewania murawy. Biorąc powyższe pod uwagę, rekomenduję ZKS Olimpia Elbląg skorzystanie ze środka odwoławczego od decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Obecnie Olimpia Elbląg zajmuje ósmą pozycję w tabeli II ligi i szansa na grę w barażach jest, ale bardzo mała. Podopieczni Przemysława Gomułki tracą do szóstego miejsca sześć punktów, a do końca sezonu pozostały trzy kolejki. W najbliższej Olimpia zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa (sobota, godz. 19:11).

Stomil Olsztyn natomiast jedzie do Krakowa na mecz z Hutnikiem. Ten mecz odbędzie się w niedzielę (godz. 12:30) i na żywo będzie można go obejrzeć w TVP Sport.

rys

Komentarze

 1. Word arena 2023-05-16 14:14:39 (***.***.***.***) #78210 0:0 zgłoś

  Z kadru wyciśnięto ile się da , ale każdy wie jak wyglada stadion w Olsztynie i Elblągu ... prześcigać się można tylko w tym gdzie więcej gruzu ..WSTYD NA CAŁĄ POLSKĘ !! i nie zmienia się to od lat .

 2. NKE 2023-05-16 13:39:08 (***.***.***.***) #78209 0:0 zgłoś

  Tytuł artykułu na miano 5 latka :D No ale taki stadion zasługuje aby go pokazywać w I lidze , a niech widzą nasza potęgę i bogactwo . https://youtu.be/QSOpyoDmqo0

Dodaj swój komentarz

           
######  ##  #  # 
#    # # #  # 
##### #  # ###### 
#   ###### #  # 
#   #  # #  # 
#   #  # #  #