forBet promocja

News - I liga

Czarne chmury nad pierwszoligowcem z Olsztyna

2021-05-17 13:31:04 Stomil Olsztyn, Michał Brański, Piotr Grzymowicz

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Dobiegł końca ponad 2 letni romans Michała Brańskiego ze Stomilem Olsztyn. Późnym wieczorem w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych większościowy udziałowiec Stomilu poinformował, że wycofuje się z olsztyńskiej piłki nożnej. Szybko zareagował Piotr Grzymowicz, który odpowiedział na to pismo kolejnym oświadczeniem.

Michał Brański oficjalnie klub przejął 15 lipca 2019 roku. Odkupił akcje od miasta, które w 2015 roku założyło spółkę akcyjną, która przejęła wtedy od stowarzyszenia pierwszoligowy klub piłkarski.

Michał Brański jest właścicielem 84. procent akcji klubu, a pozostałe 16 należy do Gminy Olsztyn, spółki PWiK (WodKan) oraz stowarzyszenia OKS Stomil Olsztyn.

Brański tak wynegocjował umowę kupna klubu, że miasto zobowiązało się do spłaty zadłużenia, które powstało podczas gdy gmina Olsztyn było większościowym udziałowcem spółki. Do tego z budżetu miasta przez dwa lata na konto klubu wpłynęło po 2 miliony rocznie.

W niedzielny wieczór jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że Michał Brański wycofuje się ze Stomilu Olsztyn. Na twitterze wydał (już drugie w maju) specjalne oświadczenie, w którym poinformował o swojej decyzji.

W piśmie skierowanym do kibiców Stomilu oraz mieszkańców Olsztyna czytamy, że Michał Brański zadeklarował przekazanie 4 milionów złotych na klub w najbliższych 3 sezonach. Większościowy udziałowiec klubu oczekiwał jednak nadal finansowego wsparcia ze strony olsztyńskiego samorządu.

- Brak na tym etapie (czytaj: kontraktowanie zawodników na kolejny sezon, podejmowanie zobowiązań finansowych) gwarancji wsparcia koniecznego dla funkcjonowania klubu oraz brak perspektyw na budowę w Olsztynie nowego obiektu piłkarskiego w połączeniu z niedostateczną, niedofinansowaną infrastrukturą treningową (w piłce juniorskiej i młodzieżowej) oraz zwyżką kosztów użytkowania czynią rozwój niemożliwym - wyjaśnił w oświadczeniu Michał Brański.

- Kluby Fortuna 1 Liga bez partnerstwa publiczno-prywatnego skazane są na mizerię - wegetację zamiast rozwoju. Przychody z tytułu uczestnictwa w rozgrywkach F1L (rosnące w tempie niezadawalającym, "inflacyjnym") nie pokrywają nawet 20% ponoszonych kosztów - czytamy w oświadczeniu. - Przychody z programu Pro Junior System (PJS) w przypadku klubów z biedniejszych regionów kraju są krytycznie ważne - są racją stanu. Oba te niezbędne źródła stanowiły ledwie ok. 30% budżetu Stomilu Olsztyn (Pozostałe to: wsparcie miejsce, moje dofinansowanie, przychody reklamowe i z dnia meczowego).

- Biało-niebiescy kibice, gwarantuję Wam, że akcje klubu (będące w moim posiadaniu) po konsultacjach ze środowiskiem lokalnym zostaną przekazane temu, kto da klubowi największą szansę na kontynuację działalności - zadeklarował Brański.

Co na to miasto? Żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że miasto nie będzie chciało już wspierać finansowo klubu. Wszyscy doskonale zdawali sobie z tego sprawę od dłuższego czasu. Chyba tylko nie w Stomilu…

- Ze smutkiem i zdziwieniem przeczytałem informację Pana Michała Brańskiego - większościowego udziałowca Stomil Olsztyn S.A., zamieszczoną w mediach społecznościowych o Jego „rozstaniu z olsztyńską piłką” - pisze w oświadczeniu Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Zacytowane sformułowanie jest mało precyzyjne i nie określa formy oraz daty rozstania, niemniej pokazuje zamiary głównego właściciela spółki Stomil Olsztyn S.A. Można i trzeba nad tym faktem ubolewać, jednak trudno nie odnieść się do zarzutów pod adresem samorządu Olsztyna, będących podstawową argumentacją decyzji Pana Michała Brańskiego.

- Od początku negocjacji w roku 2019 Pan Michał Brański był informowany, że Gmina Olsztyn nie ma możliwości dalszego finansowania spółki Stomil Olsztyn S.A. i dlatego właśnie poszukuje większościowego, a być może także jedynego właściciela - czytamy dalej. - Przedstawione przez Pana Michała Brańskiego warunki negocjacyjne były bardzo trudne i na swój sposób gwarantowały trzyletni „parasol ochronny”, który miał pozwolić na systemowe przeorganizowanie tej spółki, znalezienie nowych partnerów, sponsorów i przeprowadzenie publicznej sprzedaży jej akcji poprzez crowdfunding.

- Jednocześnie ustalenia, jakie zapadły podczas negocjacji umowy zawartej 13 lipca 2019 roku, wyraźnie precyzowały, że pokrycie wcześniejszych zobowiązań spółki będzie ciążyło na Gminie, która na ten cel a także na zabezpieczenie bieżącej działalności przez okres 3 lat dokapitalizuje spółkę łączną kwotą 10 581 100 zł. Gmina ze wszystkich zobowiązań finansowych wynikających z umowy się wywiązała, a ostatnie pieniądze w wysokości 2 707 000 złotych zostały przelane na konto spółki 19 lutego bieżącego roku - czytamy w piśmie prezydenta Olsztyna.

- Ponadto strony umówiły się, podpisując stosowny aneks, że zapisane w umowie z lipca 2019 roku świadczenie rzeczowe w postaci montażu dodatkowych krzeseł, a tym samym zwiększenie pojemności stadionu „Stomilu” do 4500 miejsc, wymaganych dla obiektów, na których rozgrywane są mecze Ekstraklasy, spółka Stomil Olsztyn S.A. wykona samodzielnie, rozliczając to długiem wobec Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodać należy, że pieniądze na zwrot tego długu spółka otrzymała od Gminy w ostatniej, lutowej transzy. Zgodnie uznano, że to rozwiązanie jest wygodne dla obu stron. Tym samym zobowiązania, wynikające z umowy Gminy Olsztyn z Panem Michałem Brańskim i jego spółką „10x”, zostały w całości zaspokojone.

Klub wrócił do sytuacji z stycznia 2019 roku, z taką różnicą, że spółka nie jest zadłużona na grube miliony. Do czwartku Stomil w Polski Związku Piłki Nożnej musi przedstawić gwarancje budżetowy na nowy sezon, inaczej klub straci licencję.

rys

Komentarze

 1. DO BIDEN 2021-05-19 07:24:17 (***.***.***.***) #73151 0:0 zgłoś

  Taki :burak" jak go nazwałeś, jest w naszych biednych rejonach na wagę złota. Weź nie skorzystaj. A że kiedys mu sie znudzi i zabiera zabawki, no cóż jego wola

 2. dupa warmii 2021-05-18 12:32:55 (***.***.***.***) #73150 0:0 zgłoś

  Gdyby nie Baranowski to oks gral by teraz derby powiatu z z ks Legajny …A tak jest szansa ze pograja z Ostroda lub Moragiem

 3. zorro 2021-05-18 01:19:18 (***.***.***.***) #73149 0:0 zgłoś

  A ja powtarzam od lat że to wina Grzymka i ludzi w mieście co na niego głosują. W okresie Euro kiedy miasta dostawały kasę na stadiony ten grzmot ogłosił miasto wolnym od footbolu. Za to co się staje ze Stomilem podziękujcie Grzymowi. Inne miasta o połowę mniejsze wykładają po kilka milionów na wsparcie klubu piłkarskiego, a ten troll zwija sport w mieście. Pisze o tym Tyszkiewicz Piotr, piszą inni wreszcie wywalmy go i zastąpmy kimś młodym dla dobra sportu w tym mieście!

 4. Biden 2021-05-17 19:45:05 (***.***.***.***) #73147 0:0 zgłoś

  Tak to jest jak klub stawia na jednego buraka. Przykłady można mnożyć: Start Działdowo, Huragan Morąg i Stomil pod koniec gry w ekstraklasie.

 5. BIEŃKOWSKA 2021-05-17 17:26:32 (***.***.***.***) #73146 0:0 zgłoś

  ale jaja ale jaja ale jaja ....

Dodaj swój komentarz

           
##### ###### ##### 
#  # #   #  # 
#  # ##### #  # 
##### #   ##### 
#  # #   #   
#  # ###### #